Sztuka odpuszczania w biznesie podstawą zrównoważonego rozwoju
Odpuszczanie to siła. To umiejętność mogąca zdawać się sprzeczną z tradycyjnymi założeniami sukcesu w świecie korporacji. W rzeczywistości staje się coraz ważniejsza i doceniana w środowisku biznesowym. Odpuszczanie nie oznacza rezygnacji z celów czy pozwolenia na nieefektywne działania, a mądrzejsze i strategiczne podejście do zarządzania relacjami, decyzjami i zasobami.
Na czym polega sztuka odpuszczania?
Na umiejętności wyboru spraw i sytuacji naprawdę istotnych, a pomijanie tych mniej ważnych. To umiejętność wyważenia między dbałością o najważniejsze cele a unikaniem niepotrzebnego stresu czy konfliktów. Odpuszczanie nie jest oznaką Twojej słabości – wręcz przeciwnie, jest fundamentem mądrości, siły i strategicznego myślenia.
Co zrobić w trudnej sytuacji? Czy warto odpuszczać?
Odpuszczanie oznacza, że nie każda bitwa musi być wygrana. W biznesie nie brakuje sytuacji, w których tracimy więcej, niż zyskujemy, próbując osiągnąć niemożliwe. Ważne, żebyś potrafił rozróżnić cele warte poświęcenia czasu i energii, a które lepiej odpuścić, bo prowadzą donikąd.
Powiesz pewnie, że to niełatwe, że w konfliktach emocje biorą górę – a ja się z tym zgodzę. Poniekąd w naszej naturze leży „walka o swoje”, ale czy zawsze trzeba zakładać rękawice? W mojej ocenie zdecydowanie lepiej poświęcić czas i energię na rozwój, aniżeli udowadnianie racji czy winy, zwłaszcza jeżeli druga strona sporu nie wyraża chęci współpracy i nie ma przestrzeni do rozmów. Tak napięta sytuacja stresowa może trwać w nieskończoność. Ale czy to znaczy ulegać?
Jasne, że nie. Odpuszczanie wymaga umiejętności kontrolowania emocji. Często ludzie angażują się w sytuacje konfliktowe z powodu dumy, ego czy emocjonalnej reakcji. Sztuka odpuszczania polega na opanowaniu tych impulsów i podejściu do problemów z chłodną głową. Trudne, prawda?
Odpuszczanie może oznaczać rezygnację z natychmiastowej satysfakcji na rzecz długoterminowego celu. Może się zdarzyć, że trzeba odpuścić pewne korzyści teraz, aby osiągnąć większy sukces w przyszłości. Zwykle strona sporu, która ma tego świadomość – wygrywa już na tym etapie.
Zadbaj o siebie
Odsunięcie się emocjonalne od sprawy pozytywnie wpłynie na Twoje samopoczucie oraz wzmocni postawę. Zobaczysz, że bez stresu, wewnętrznego niepokoju i z chłodnym obrazem sytuacji znacznie łatwiej przeanalizować, co się wydarzyło i znaleźć alternatywne rozwiązanie. Poza tym warto mieć świadomość, że w biznesie każdy popełnia błędy – można się na nich nauczyć, albo nieustannie denerwować, że doprowadziły Cię do zaistniałej sytuacji (chociaż wcale nie zakładam, że doszło do niej z Twojej winy – tak się zdarza, czy teraz czy kiedyś – później będziesz lepiej przygotowany).
A zamiast roztrząsać wciąż ten sam problem, skup się na istotnych celach. Pozwoli Ci to na lepsze zarządzanie czasem i zasobami, co wyraźnie przełoży się na większą efektywność.
Sztuka odpuszczania w biznesie jest niezwykle ważnym elementem zarówno sukcesu zawodowego, jak i osobistego. Nie oznacza rezygnacji z dążenia do celów, a jest skutecznym podejściem do zarządzania zasobami, emocjami i relacjami. Odpuszczanie pozwala unikać niepotrzebnego stresu, budować trwałe relacje oraz osiągać długoterminowe cele, przy okazji rezygnacji z celu krótkoterminowego. Jest to umiejętność, która staje się coraz bardziej cenna w dzisiejszym dynamicznym środowisku biznesowym.
Potrafisz odpuszczać?
Zachęcam
do kontaktu
- 668 944 068
- wojtek@gabryelczyk.eu
- ul. Kościuszki 21/5a 44-100 Gliwice