Blog

utrata kontroli

Czujesz, że tracisz kontrolę?

Środowisko biznesowe bywa jak karuzela, wszystko szybko się kręci i nie sposób nad tym zapanować trzeźwym umysłem. Podejmij działania, żeby zachować równowagę i skuteczność oraz nie doprowadzić do utraty kontroli.
lubiany szef

Jak być lubianym szefem?

Jak myślisz, czy da się być lubianym przez wszystkich? Ja myślę, że nie jest to łatwe, ale jednocześnie nie niemożliwe, zwłaszcza jeżeli to od Ciebie zależy, z kim pracujesz, kogo zatrudniasz i kto będzie w Twoim teamie.
zwolnienie pracownika

Jak przeprowadzić proces zwolnienia pracownika w sposób etyczny?

Zwolnienia to niezwykle trudny i delikatny temat. Dla pracodawcy lub managera może stanowić wyzwanie, również pod kątem emocjonalnym (pozbawiamy kogoś możliwości dalszej pracy zarobkowej). Z kolei dla pracownika może stać się traumatycznym doświadczeniem – w zależności od okoliczności, w jakich doszło do rozwiązania stosunku pracy. Zwykle negatywnie wpływa na jego samopoczucie, samoocenę czy poczucie własnej wartości.
odpuszczanie

Sztuka odpuszczania w biznesie podstawą zrównoważonego rozwoju

w świecie korporacji. W rzeczywistości staje się coraz ważniejsza i doceniana w środowisku biznesowym. Odpuszczanie nie oznacza rezygnacji z celów czy pozwolenia na nieefektywne działania, a mądrzejsze i strategiczne podejście do zarządzania relacjami, decyzjami i zasobami.
trudna współpraca

Trudna współpraca 

Konflikty interpersonalne, niewłaściwe postawy, brak komunikacji, różnice w podejściach czy celach, mogą skutecznie utrudnić wspólną pracę. Znasz główne przyczyny trudności w pracy zespołowej oraz wiesz jak można pomóc pokonać te wyzwania?
zdemotywowany pracownik/demotywacja

Demotywacja – jak jej uniknąć?

Nie ma jednego uniwersalnego zestawu czynników motywujących, który działałby na wszystkich pracowników w ten sam sposób. Indywidualne potrzeby, wartości i aspiracje każdego pracownika są różne, co wymaga od managera elastycznego podejścia do motywowania zespołu.
nowoczesne przywództwo

Rozwijanie potencjału zespołu

managerów stało się jednym z najważniejszych elementów strategii wzrostu oraz dążenia do przewagi konkurencyjnej firmy. Warto podkreślić, że omawiane w niniejszym artykule przywództwo nie jest jedynie kwestią posiadania władzy czy stanowiska, a skupia się na umiejętnościach, które pozwalają inspirować, motywować i skutecznie prowadzić grupę ludzi do osiągania założonych celów.
Złe dopasowanie pracownika/niedopasowanie pracownika

Źle dopasowany pracownik

Zmotywowani pracownicy osiągają lepsze wyniki, angażują się w pracę z większym zapałem i częściej wychodzą z własnymi inicjatywami. Jednak zdarza się, że pomimo najlepszych chęci jeden z pracowników wydaje się niezmotywowany. W takiej sytuacji warto się zastanowić, czy jest to wynik lenistwa czy też może wynikać z nieodpowiedniego dopasowania.

Zachęcam
do kontaktu