Zostań skutecznym Managerem

Pracownicy mnie nie słuchają

Zgłaszający się do mnie Managerowie mają powtarzalny problem – ludzie nie chcą wykonywać ich poleceń tak, jakby to sobie wyobrażali. W efekcie nie osiągają celów w terminie lub w ostateczności nadrabiają zaległości sami, a przecież to nie ich zadanie. Liderzy są od tego, by motywować, delegować, wspierać, rozliczać, brać odpowiedzialność.
Default post image

Schemat zachowań ludzkich

Ludzie zachowują się w określony sposób zawsze z tych samych powodów i są to: doświadczenie, wartości, potrzeby, przekonania, postawy. Aby dobrze z nimi żyć (a w tym świetnie zarządzać), korzystnie jest rozumieć ich zachowanie, a przede wszystkim – nie oceniać (ich zachowania/postawy – ponieważ wynikają z jakichś powodów, niekoniecznie Ci znanych).

Zaangażowanie kluczem do sukcesu

Zaczęło się od tego, że klientka zadała mi pytanie: „Jaką mam szansę osiągnąć swój cel?”. Odpowiedziałem: „To zależy od poziomu Twojego zaangażowania”.

Przepis na szczęście

Szczęście – słowo, które zawiera w sobie same pozytywne skojarzenia. Jest kwintesencją wszystkiego tego, do czego w życiu dążymy. Staje się wyznacznikiem, celem, punktem do zdobycia.

Lęk przed zmianą

Krytyka niejedno ma imię i kierują nią przeróżne bodźce, jednak w perspektywie samych zmian, jest tylko lękiem przed oceną, a nie krytyką samą w sobie.

Zachęcam
do kontaktu