Kreatywność w biznesie

Kreatywność w biznesie może być przeszkodą w rozwoju własnej firmy!

Kreatywność – pożądana cecha

Kreatywność sama w sobie jest bezcenną wartością, zarówno w życiu codziennym, jak i prywatnym. Kojarzy się z wieloma pozytywami, rozwiązaniami, innowacyjnością, pomysłowością, oryginalnością i świetnym efektem. Cały ten zbiór cech jest na wagę złota, jednak zbyt duża dawka tego zestawu w codziennym działaniu, choć wydawać się to może  z pozoru prawdziwą abstrakcją, może zacząć przeszkadzać.

Przyjrzyjmy się temu z boku i włączmy do tego odrobinę racjonalizacji.

Jest takie powiedzenie „nie samym chlebem żyje człowiek”. Analogicznie możemy powiedzieć „nie samą kreatywnością żyje biznes” i tutaj jesteśmy już bliżej wyjaśnienia całego problemu.

Człowiek i jego atuty

Naprawdę mało jest osób, które potrafią łączyć w sobie wszystkie etapy realizacji projektu! Zauważ, że bardzo często cenimy kogoś za poszczególne, konkretne cechy. Świetny mówca, charyzmatyczny lider wcale nie musi być doskonałym marketingowcem. Niejeden lider stoi na czele całego projektu, który musi przypilnować, nadzorować, wspierać i wskazywać najlepszą drogę. Realizacją natomiast zajmuje się jego zespół. Odwracając sytuację, Informatyk z tej grupy jest po prostu najlepszy pod słońcem , znajduje doskonałe rozwiązania, natomiast, jeśli musiałby zrobić podsumowanie projektu i stanąć przed wszystkimi, czułby się szalenie niekomfortowo, nie mówiąc już o spełnieniu zadań takiego przemówienia i otwartości dla ewentualnych problemów zespołu.

kreatywność w biznesie

Wracając do kreatywności…

Ta wspaniała cecha u osoby, która lubi wszelkie zadania związane z tworzeniem, wymyślaniem, kreowaniem, dopracowywaniem, zmienianiem, doskonaleniem, może być przeszkodą. Dlaczego? Ponieważ kolejny etap realizacji danego zadania będzie już dla niej obowiązkiem, od którego podświadomie będzie uciekać. Projekt w jej głowie jest już zamknięty na etapie pomysłu. Teraz czas na nowe wyzwania! Tym samym myśli są już gdzieś indziej, a sama realizacja zostaje „zapomniana” i w tym przypadku kreatywność zwyczajnie…przeszkadza.

Jeśli masz taką możliwość, przekaż kolejne etapy projektu komuś innemu, a Ty zajmij się tą częścią, która jest Ci najbliższa. Wtedy, przy odpowiedniej organizacji. osiągniesz niesamowite efekty swojej pracy.

Jeżeli musisz to w sobie połączyć i przejść przez wszystkie etapy samemu, sprawdź poniższe wskazówki:

POMYSŁ

REALIZACJA

Pamiętaj, że każdy pomysł musi przejść do etapu wykonawczego. Stwórz w swojej głowie pewien schemat. Wymyślam dany projekt, a teraz przechodzę do wszelkich technicznych rzeczy, by móc powiedzieć sobie  „zadanie wykonane”. Jednocześnie stwórz w swojej głowie myśl, że jak tylko skończysz ten etap, zaczniesz nowy. Twoja kreatywność znów będzie miała pole do popisu. To Twoja nagroda, która będzie czekać po wykonaniu całości zadania.

Zatem przystąp do działania! Realizuj sumiennie każdy etap swojej pracy. Po  skończonym procesie twórczym przystąp do zadań technicznych, to one pozwolą Ci dokończyć projekt, dadzą poczucie spokoju i sprawią, że z największą przyjemnością usiądziesz do kolejnych pomysłów.

Pamiętaj, że poszczególne role sa zamienne. Im lepiej zorganizowana praca i podział obowiązków, tym lepsze efekty!

Biznesowy poradnik Ciągle się porównujesz?

Zachęcam
do kontaktu