Kilka słów o zarządzaniu cz. 2

Przez wiele tygodni na naszych Social Mediach publikowaliśmy merytoryczne #tipy dotyczące zarządzania organizacją i zasobami ludzkimi. Uznaliśmy, że są to na tyle wartościowe treści, że warto zebrać je w jedno, zawsze dostępne miejsce. Korzystaj z naszej wiedzy do woli – zapraszamy! Sprawdź również: Kilka słów o zarządzaniu cz. 1

kilka słów o zarządzaniu

#motywacja

Motywowanie zespołu to jedno z największych wyzwań w codziennej pracy managera. Aby skutecznie zmotywować pracownika, poza wszelkiego rodzaju motywatorami finansowymi, zadbaj o 3 podstawowe elementy:
• Określ cele działań poszczególnych osób/zespołów – powinni wiedzieć, co i po co mają robić.
• Zapewnij poczucie bezpieczeństwa – jeśli pracownik przychodzi do Ciebie ze swoimi problemami to znak, że czuje się zaopiekowany i może na Ciebie liczyć.
• Zadbaj również o to, by pracownik wiedział (a nie domyślał się), że to, co robi, jest ważne i jego praca ma realne znaczenie dla organizacji.

Jeśli zabranie któregoś z tych elementów, benefity i mowy motywacyjne nie pomogą.

Bo kiedy ludzie się motywują?
Kiedy mogą się realizować.

*Jeżeli jesteś liderem, któremu zależy na rozwoju i stawaniu się coraz lepszym – zapytaj o Akademię Managera.

#wpływ

Jako managerowie nieustannie wpływamy na emocje, postawy, przekonania i zachowania ludzi, którymi zarządzasz. 
Możesz to robić świadomie, aby osiągać konkretne cele i efekty, lub zupełnie nieświadomie – swoją postawą, energią i atmosferą, którą tworzysz, np. przez zły humor lub nerwowość spowodowaną realizacją planu na koniec miesiąca.
Skupiając się na świadomym wpływie i chcąc zwiększyć swoją skuteczność, pamiętaj o kilku czynnikach:

– Dbaj o to, aby stale budować zaufanie swojego zespołu– Bądź prawdziwy i w pewnym sensie przewidywalny
– Buduj silną markę osobistą „przełożonego”
– Nigdy nie wykorzystuj ludzi do osiągania swoich osobistych celów, bo możesz to zrobić tylko raz…

Dbając o tych kilka elementów, z pewnością zwiększysz swoją skuteczność wywierania dobrego wpływu na zespół. Najlepiej, abyś wpływał na nich w sposób świadomy i pozytywny, czyniąc ich lepszymi, zmotywowanymi i nastawionymi na realizację wspólnych celów ludźmi.

#pewnośćsiebie 

Często podczas rozmów biznesowych na pytanie, jaka jest najważniejsza cecha managera, pada odpowiedź – pewność siebie. 

To, czy manager jest pewny siebie, często obserwujemy po jego zachowaniu oraz podjętych decyzjach. Co jednak decyduje o posiadaniu tej cechy i na co zwrócić uwagę, aby być pewnym siebie managerem?

Na pewność siebie składają się 4 elementy:

1. Wiedza, umiejętności, doświadczenie
Nad nimi musisz pracować i stale się rozwijać.

2. Świadomość swoich kompetencji
Bądź świadom tego, co już potrafisz i tego, co robisz dobrze, nie pozwól, aby opinia innych na temat kompetencji obniżała Twoje poczucie własnej wartości.

3. Świadomość swoich wartości 
Żyj według własnych wartości i tego, co czujesz. Żyjąc cudzym systemem wartości, nigdy nie będziesz czuł się dobrze sam ze sobą, a tylko to jest gwarantem autentycznej pewności siebie.

4. Przekonania na własny temat
To, jak sam myślisz o sobie, nieświadomie wpływa na to, jak komunikujesz swoją osobę światu. Jeśli będziesz autentyczny i spójny z powyższymi punktami, staniesz się bardziej pewny siebie.

Pewności siebie nie da się nauczyć, pewnym siebie się stajesz.

#uznanie

Lubisz, jak Cię chwalą?
Potrzebujesz potwierdzenia dobrze wykonanej pracy?
Jeśli nie usłyszysz „dobra robota”, czujesz się niespełniony?

Kiedy pracuję z managerami, stosunkowo często wspominają mi o powyższym. Warto jednak wiedzieć, że nie każdy szef ma potrzebę chwalenia za wszelkie dobrze wykonane zadania. Nierzadko z jego perspektywy „od tego jesteś” – żeby dobrze wykonywać swoją pracę.

Prawdopodobnie, jeśli szef traktuje Cię po partnersku, też nie będzie Cię chwalił – nie będzie chwalił partnera.
To, co mogę Ci poradzić w tej sytuacji – rób swoje zadania tak, abyś nie potrzebował zewnętrznego potwierdzenia dobrze wykonanej pracy. Poczuj swoją wartość. Wtedy nie będziesz miał poczucia, że „nie jestem doceniany”.

#efekt

Wolisz osiągać cele czy wykonywać zadania?

Kontynuując temat poruszony w ostatnim poście na temat konsekwencji działania systemowego, najwyższy czas skupić się na efektach. Aby osiągać cele, ważne, aby odpowiednio zaplanować proces, koncentrując się właśnie na efekcie.

A żeby robić to skutecznie, proponuję następującą ścieżkę:

– określ cel, jaki chciałbyś osiągnąć,
– ustal, co musi się po kolei wydarzyć, myśl „od końca”, czyli od efektu,
– zaplanuj poszczególne „check pointy”,
– określ, jakich narzędzi i zasobów potrzebujesz do osiągnięcia poszczególnych punktów kontrolnych, prowadzących do finalnego efektu.

W taki sposób powstanie Twój konkretny plan działań, oparty o efekt, jaki chcesz osiągnąć, a nie jedynie zaplanowane systemowo działania do wykonania.

#szkolenia_i_rozwój

„My nie potrzebujemy się szkolić”, „Nie mamy na to czasu” – słyszałem to już niejednokrotnie. A potem widziałem piętrzące się problemy.

Tymczasem szkolenia czy coachingi to świetne narzędzie wspierające oraz rozwijające wybrane kompetencje. Polecam je w szczególnie wtedy, gdy:

– Przygotowujesz się na zmianę.
– Chcesz stale się rozwijać i poszerzać swoje kompetencje.
– Masz poczucie „zatrzymania się” lub „szklanego sufitu”.

Skąd będziesz wiedział, czy szkolenie, na które się wybierasz, będzie dla Ciebie wartościowe?

– We własnym zakresie określ, co powinno się po nim zmienić.
– Dokładnie przemyśl, jaki zakres swoich kompetencji chcesz rozwinąć,
– Dowiedz się, czy aby na pewno szkolenie przez Ciebie wybrane będzie prowadzone przez praktyka, którego wiedza teoretyczna pokrywa się z rzeczywistością, a w danym obszarze pracował na tyle długo, że wie, jak działają poszczególne mechanizmy i rozumie to, o czym będzie mówił.

Jak uważasz, w jakich jeszcze sytuacjach warto skorzystać ze szkoleń? Podziel się swoim doświadczeniem – kiedy Ty przeszukujesz internet w poszukiwaniu wartościowego szkolenia?

———————————————————

Wszystkie powyższe zagadnienia poruszamy podczas szkolenia Akademia Managera oraz szerzej omawiamy w trakcie consultingów lub indywidualnych coachingów biznesowych (bardzo dobre rozwiązanie, jeżeli pełnisz funkcję managerską i potrzebujesz mentorskiego wsparcia).

A słyszałeś już może o nowym beneficie dla firm? Usługa wsparcia psychologicznego dla pracowników jest już dostępna w Gabryelczyk Business Prorgress – tego potrzebują Twoi ludzie!

Z początkiem roku ruszyliśmy także na nowo z projektem Supporting – świadome zarządzanie w praktyce. 

Dużo się dzieje! Skontaktuj się z nami przez poniższy formularz kontaktowy – dostosujemy rozwiązania do potrzeb Twoich lub Twojej organizacji.

Pozdrawiam,
Wojciech Gabryelczyk – Rozwój Liderów i Organizacji
Gabryelczyk Business Progress

Jak zostać Managerem? Backstage pracy zdalnej

Zachęcam
do kontaktu