Jak zostać Managerem?

W zeszłym roku „przerobiliśmy” naszego bloga na zakładkę „Zostać Managerem” i zajmowaliśmy się tematami okołobranżowymi, w tym tipami, jak dobrze zarządzać zespołem. Pomyśleliśmy, że we wpisach brakuje jednego – instrukcji, jak zostać Managerem.

Z naszych obserwacji wynika, że wiele osób, które chcą objąć stanowisko kierownicze, niekoniecznie wiedzą, z czym to się wiąże. Prosty przykład: 

Krzysiek przez 7 lat jest świetnym specjalistą. Robi doskonałe wyniki dla organizacji, jest przykładem współpracy w zespole, osiąga wszystkie założone cele. Bardzo dobrze wykonuje swoje obowiązki, właściwe trudno mu coś zarzucić. Przez lata Krzysiek zyskał uznanie i przydomek eksperta w danej dziedzinie. Służy pomocą, szkoli innych do pracy, jednak po kilku awansach, wciąż jest specjalista. Po tych 7 latach uznał, że potrzebuje czegoś więcej, dalej chce się rozwijać, a że zwolniło się miejsce kierownicze, postanowił złożyć swoją wewnętrzną aplikację. Szef nie chce się zgodzić. Dlaczego? Ponieważ Krzysiek ma doskonałe kompetencje i umiejętności w zakresie wykonywania zadań branżowych, ale przez te 7 lat nie uczył się zarządzania zasobami ludzkimi. Awans Krzyśka oznaczałby dla niego zmianę pracy, nie tylko stanowiska. Potrzeba byłaby zatem zmiana mentalna – przejście ze specjalisty do managera zarządzającego. Z kolegi stałby się szefem. Oprócz wsparcia zespołu musiałby wyznaczać im pracę oraz rozliczać z efektów. Jeżeli Krzysiek jest na to gotowy, nie ma problemu, jednak z doświadczenia wiemy, że ludzie przechodzą duży szok  mentalny i fizyczny w momencie objęcia stanowiska kierowniczego. Nierzadko dochodzi do obniżenia poczucia własnej wartości oraz narastających problemów wewnątrz organizacji. Szef również przestaje być zadowolony z pracy Krzyśka i zdziwiony, jak tak świetny dotychczas pracownik, może nie radzić sobie w nowej roli – a to ostatnie stanowi clou sprawy. W momencie awansu ze specjalisty na Managera, całkowicie zmieniasz zawód. Czekają Cię inne zadania i wyzwania. Wchodzisz w nową zawodową rolę.

Bycie Managerem wiąże się z braniem na siebie ogromnej odpowiedzialności. To nie „tylko” zarządzanie, ale „aż” zarządzanie. Jako kierownik codziennie stykasz się z całą masą problemów swoich podwładnych, jednocześnie musząc zrealizować swoje sprawy, a na końcu tego łańcucha rozliczyć się z własnym szefem, czyli dyrektorem lub właścicielem firmy. Nie każdy potrafi udźwignąć ilość obowiązków, stresu i poziomu odpowiedzialności.

Jak zostać Managerem?

1. Rozumieć ludzi

Zarządzanie to nie tylko wydawanie poleceń. To ludzkie emocje, pragnienia, cele. Dobry Manager wie, jak zmotywować cały zespół, zaspokajając indywidualne potrzeby każdego z osobna. Tak, ludzie mają osobiste potrzeby, które realizują w życiu zawodowym. Staramy się, żeby życie prywatne nie miało wpływu na pracę, ale filtrując przez siebie, uważasz, że jest to możliwe?

2. Doświadczać

Zanim zaczniesz zarządzać wieloosobowym zespołem, spróbuj realizować mniejsze zadania. Jeżeli w firmie jest możliwość, zgłaszaj się do zarządzania projektami. Świetnym sposobem na zdobycie doświadczenia są również organizacje społeczne lub fundacje, w których nie bierzesz na siebie odpowiedzialności finansowej za ewentualne błędy popełnione w procesie zarządzania. Wiedza o kierowaniu ludźmi sama nie przyjdzie. Praktyka zawsze weryfikuje wiedzę teoretyczną. 

3. Czytać i dokształcać się

Wiedzy nigdy za wiele. Nawet jeżeli uda Ci się objąć stanowisko kierownicze drogą wewnętrznego awansu lub poprzez polecenie, dużo czytaj i przekładaj teorię na praktykę (jw.). Weryfikuj informacje zawarte w literaturze, sprawdzaj, co i na kogo działa. Nie spoczywaj na laurach.

4. Właściwa postawa wobec pracy Managera

Ilu znasz dyrektorów i managerów, którzy zupełnie nie pasują do pełnionej funkcji? Pewnie się uśmiechasz, a w głowie już pojawiło Ci się pierwsze nazwisko. Niestety często jest tak, że osoby, które za wszelką cenę próbują zdobyć stanowisko managerskie (a w konsekwencji im się to udaje) i robią to tylko po to, żeby nakarmić swoje wewnętrzne ego: „Jestem MANAGEREM”, „Jestem DYREKTOREM”. Jesteś – i co dalej?

Praca Managera wiąże się z wieloma obowiązkami, w tym:

  • delegowanie zadań,
  • ustalanie deadlinów,
  • stworzenie check-listy,
  • organizowanie pracy oraz niezbędnych narzędzi do wykonania poszczególnych zadań,
  • przydzielanie zadań osobom o odpowiednich kompetencjach i umiejętnościach,
  • przygotowanie strategii działania,
  • rozliczanie z efektów,
  • kontrolowanie postępów pracy,
  • motywowanie zespołu (w tym branie na siebie ich problemów),
  • ustalenie systemu nagradzania,
  • koordynowanie realizacji szkoleń dla teamu,
  • umiejętność udzielania feedbacku,
  • przekazywanie informacji i dalszych działaniach organizacji,
  • odpowiadanie przed własnym szefem za wyniki zespołu,
  • stanowić autorytet (bez tego niełatwo zarządzać zespołem),
  • docenianie pracy innych,
  • dbanie o dobre imię organizacji,
  • sporządzanie raportów,
  • umiejętność wzbudzania zaufania (podobnie jak w przypadku autorytetu – jeżeli zespół Ci nie ufa, nie wykona powierzonych przez Ciebie zadań),
  • powinien mieć świadomość symbiozy zespołu.

5. Nabyć kompetencje miękkie

Codzienność pracy Managera wiąże się z ciągłym rozwiązywaniem konfliktów w zespole, negocjacjami, a także umiejętnością przekazywania pracownikom informacji zwrotnej na temat ich zachowania w sposób delikatny, a jednocześnie dosadny. 

Manager powinien również umieć doceniać i nagradzać swoich podwładnych, co ma bezpośredni wpływ na poziom ich motywacji. Ale! Nagradzać zgodnie z ich osobistymi potrzebami. Sytuacja świetnie opisująca, czego NIE robić:

Bartek osiągnął w tym miesiącu doskonały wynik sprzedażowy. Jako że współpracujecie z firmą produkującą urządzenia kuchenne, postanowiłeś go nagrodzić jednym z droższych produktów oferowanych przez tę markę – ekspresem do kawy – przecież wszyscy Twoi pracownicy zachwalają, że z tej maszyny leci najlepsza kawa na świecie. Problem polega na tym, że Bartek nie lubi kawy.

Dlatego tak ważne jest budowanie relacji w zespole, umiejętność rozmowy i badania potrzeb oraz dostosowywanie nagród do osoby, nie odwrotnie.

W realizacji tego zadania pomaga posiadanie kompetencji miękkich – które nie zawsze są wrodzone, ale jeśli chcesz, możesz je nabyć.

Od lat wspieramy Managerów w ich rozwoju, dlatego i Ciebie zachęcamy do skorzystania z formularza kontaktowego, który znajduje się poniżej. Dobry Manager ma świadomość, że dobrze mieć zewnętrzne wsparcie mentalne (i miał się komu wygadać!). Zachęcamy Cię do tego, abyś się o tym przekonał! 🙂

Poziomy wartości Graves’a – zobacz, jak je wykorzystać Kilka słów o zarządzaniu cz. 2

Zachęcam
do kontaktu