Kilka słów o zarządzaniu cz. 1

Przez wiele tygodni na naszych Social Mediach publikowaliśmy merytoryczne #tipy dotyczące zarządzania organizacją i zasobami ludzkimi. Uznaliśmy, że są to na tyle wartościowe treści, że warto zebrać je w jedno, zawsze dostępne miejsce. W taki sposób powstał niniejszy artykuł, a za nim kolejne. Korzystaj z naszej wiedzy do woli – zapraszamy!

zarządzanie

#szkolenia

„My nie potrzebujemy się szkolić”, „Nie mamy na to czasu” – słyszałem to już niejednokrotnie. A potem widziałem piętrzące się problemy.

Tymczasem szkolenia czy coachingi to świetne narzędzie wspierające oraz rozwijające wybrane kompetencje. Polecam je w szczególnie wtedy, gdy:

– Przygotowujesz się na zmianę.
– Chcesz stale się rozwijać i poszerzać swoje kompetencje.
– Masz poczucie „zatrzymania się” lub „szklanego sufitu”.

Po czym poznasz, czy szkolenie, na które się wybierasz, będzie dla Ciebie wartościowe?

– we własnym zakresie określ, co powinno się po nim zmienić,
– dokładnie przemyśl, jaki zakres swoich kompetencji chcesz rozwinąć,
– dowiedz się, czy aby na pewno szkolenie przez Ciebie wybrane będzie prowadzone przez praktyka, którego wiedza teoretyczna pokrywa się z rzeczywistością, a w danym obszarze pracował na tyle długo, że wie, jak działają poszczególne mechanizmy i rozumie to, o czym będzie mówił.

Jak uważasz, w jakich jeszcze sytuacjach warto skorzystać ze szkoleń? Lub kiedy Ty przeszukujesz internet w poszukiwaniu wartościowego szkolenia? Odpowiadając sobie na te pytania, zawsze wybierzesz dobrze!

#odpowiedzialność

Zapewne znasz sytuacje, w których wiedziałeś, że musisz coś zrobić, ale blokował Cię strach?

Kiedy się boimy, pojawiają się myśli: „Nigdy tego nie robiłem”, „Nie wiem, czy dam radę”, „A co, jeśli nie wyjdzie?”.

Co zrobić, żeby zacząć działać mimo strachu?

– Uświadom sobie, że sytuacji, w których robiłeś coś po raz pierwszy, było w Twoim życiu już sporo.
– Przeanalizuj, jakie były tego konsekwencje. Czy stało się coś złego? Zapewne nie, a nawet jeśli coś poszło nie po Twojej myśli, przynajmniej doświadczyłeś czegoś nowego i mogłeś wyciągnąć wnioski na przyszłość.

Nawet jeśli czujesz dyskomfort, podejmij decyzję, że chcesz działać i…działaj!

W ten prosty sposób zawsze przełamiesz barierę strachu i znacznie łatwiej będzie Ci wziąć odpowiedzialność, tym samym zdobywając uznanie i rosnący autorytet!

#komunikacja

Na co nie zwracamy uwagi w komunikacji?

Pierwsze, co zauważa odbiorca komunikatu to energia, z jaką mówimy. W zależności od typów osobowości, a w zasadzie temperamentu odbiorcy, powinniśmy komunikować się z różnymi energiami.

I tak na przykład do osoby cholerycznej lepiej mówić żywiołowo i z zaangażowaniem – energia działania – stosując bardzo konkretne komunikaty. Do sangwinika natomiast bardziej trafi energia zabawy, stosowanie żartów, uśmiechów, zachowanie lekkiego dystansu.

Jeśli natomiast do choleryka komunikowalibyśmy się z energią zabawy, mógłby to odebrać jako zwyczajny brak szacunku – ponieważ to, z jaką energią się komunikujesz, znacząco wpływa na drugą osobę.

Zdarzyło Ci się kiedyś, że Twój rozmówca przekazywał Ci informacje powoli i szczegółowo, a Tobie bardzo się spieszyło, więc w efekcie zupełnie nie przyswoiłeś tego, co mówił? Gdyby zrobił to z inną energią, zapewne uzyskałby pożądany skutek.

W zarządzaniu, jak w życiu – nie tylko treść, ale i sposób komunikacji wpływa na odbiór komunikatu.

#team_building

O czym pamiętać podczas budowania zespołu? Są to 3 ważne elementy.

#1 Zanim zbudujesz zespół, zastanów się, co tak naprawdę chcesz osiągnąć – określ efekty, jakie chcesz uzyskać.

Musisz dokładnie wiedzieć, co chcesz zrobić i w jakim czasie – na tej podstawie dobierzesz sobie ludzi do zespołu.

#2 Określ, kogo potrzebujesz do swojego teamu – jakich kompetencji (twardych i miękkich) – kompetencje te w dużej mierze wynikają ze wcześniej ustalonego efektu.

Często zwracam uwagę, żeby nie zatrudniać pracowników do zespołu pod kątem „chemii”. Dobra atmosfera jest ważna, jednak może być pułapką. Podczas team buildingu pamiętaj, że do niektórych zadań potrzeba nieco innych typów osobowości. Gdy cały zespół będzie do siebie podobny, może pojawić się problem z realizacją niektórych projektów.

#3 To, co powinno łączyć zespół, to wzajemny szacunek.

Proste, prawda?

#awans_wewnętrzny

Jak sobie poradzić, kiedy właśnie awansowałeś/aś na stanowisko kierownicze?

Kariera wielu młodych managerów ma swój początek poprzez wewnętrzny awans. Bycie „wybrańcem” generuje wiele reakcji wśród pozostałych członków zespołu. Najczęstszą, chociaż nie jedyną jest: „czemu on, nie ja?”.

Taka sytuacja nierzadko generuje wiele trudnych chwil i konfliktów. Jak sobie z nią poradzić jako świeżo upieczony manager?

Pamiętaj, że właśnie zmieniłeś zawód. Zamiast być najlepszym specjalistą, zespół oczekuje, że będziesz najlepszym liderem.

Zanim zrobisz exposé szefa, poznaj perspektywę wszystkich swoich kolegów. Dowiedz się, jak pracowali dotychczas i czego teraz od Ciebie oczekują – porozmawiaj na osobności z każdym z nich. Jak już poznasz ich punkt widzenia – ustal swoje, nowe zasady współpracy z zespołem.

Dzięki temu unikniesz konfliktów na starcie, a zespół obdarzy Cię zaufaniem.

———————————————————

Wszystkie te zagadnienia poruszamy podczas oferowanej Akademii Managera oraz szerzej omawiamy w trakcie consultingów lub indywidualnych coachingów biznesowych (bardzo dobre rozwiązanie, jeżeli pełnisz funkcję managerską i potrzebujesz mentorskiego wsparcia).

Słyszałeś może o abonamencie consultingowym dla firm? Jeszcze nie? Chętnie opowiem Ci więcej. To świetna alternatywa dla rozproszonego zespołu (i nie tylko!), aby zawsze mieli z kim skonsultować swoje działania i mieć na kogo liczyć, będąc w rozjazdach – szefowie nie zawsze mają czas odebrać każdy telefon, zwłaszcza jeżeli zarządzają średnim lub dużym przedsiębiorstwem.

Pozdrawiam,
Wojciech Gabryelczyk – Rozwój Liderów i Organizacji
Gabryelczyk Business Progress

Asertywność w biznesie – freelancing Wypalenie zawodowe – jak tego uniknąć?

Zachęcam
do kontaktu