Wypalenie zawodowe – jak tego uniknąć?

Pojęcie „wypalenie zawodowe” poznajemy już na etapie wczesnoszkolnym. Niezależnie od tego, jaką drogę z początku obieramy, okazuje się, że później wszyscy mierzymy się z podobnymi problemami. W każdej firmie jest jakiś szef, pracownik i współpracownicy lub partnerzy. Może nas różnić zakres obowiązków, jednak na poziomie mentalnym jesteśmy do siebie bardzo podobni, a nasze potrzeby i problemy, choć pozornie zupełnie inne, nie różnią się znacznie.

wypalenie zawodowe

Skąd ta pewność? Ponieważ każdy człowiek oczekuje szacunku, chce spokojnie żyć i mieć dobre relacje z otoczeniem – niezależnie od tego, jak definiuje te pojęcia. Chodzi o to, by mieć w życiu dobrze i zaspokajać swoje wewnętrzne potrzeby oraz żyć w zgodzie z własnymi wartościami.

Dla jednego wartością jest posiadanie wysokiego statusu społecznego i materialnego, dla Ciebie może nią być rodzina i czas z nimi spędzany.

W pracy jest podobnie. Wartości definiują nasze potrzeby i wpływają na motywację do pracy oraz zaangażowanie w wykonywanie bieżących obowiązków. Jeżeli na którymś etapie współpracy ten element zostanie pominięty, pojawi się demotywacja i wypalenie zawodowe.

Symptomy świadczące o wypaleniu zawodowym

Pierwszym elementem świadczącym o tym, że zbliża się stan wypalenia zawodowego, jest permanentne niezadowolenie i nasilająca się niechęć do pracy w danej organizacji. Często towarzyszą temu problemy ze snem i podwyższony poziom stresu. A w chwili narastających problemów pojawia się bezsilność i znaczny spadek wcześniej względnie dobrego samopoczucia.

Co zrobić, żeby uniknąć wypalenia? Perspektywa pracownika

Jeżeli czujesz, że zaczynasz tracić sens pracy i przestajesz czuć się potrzebny w organizacji, poinformuj o tym swojego szefa. Zapewne przez miesiące czy lata Twojej pracy w tej firmie wiele się u Ciebie zmieniło. Masz nowe oczekiwania, inne rzeczy stanowią nadrzędną wartość. Może wcześniej nie miałeś potrzeby rozwoju, ale dziś czujesz stagnację i Twoja głowa upomina się o wiedzę i nowe doświadczenia. Nawet jeśli pracodawca stara się nadążyć nad zmianami i bada motywację pracowników, może nie zauważać wszystkiego. A jeżeli jesteś lojalnym i dobrym pracownikiem, na pewno znajdzie sposób, żeby pomóc Ci zaspokoić wewnętrzne potrzeby. 

Co zrobić, żeby uniknąć wypalenia? Perspektywa pracodawcy

Jako szef zapewne starasz się dbać o swoją kadrę i robisz wszystko, żeby chcieli u Ciebie pracować. Jednak mając tak wiele obowiązków, możesz nie zauważać tego, co dzieje się wśród pracowników, ale na pewno nie przejdziesz obojętny wobec spadających wyników organizacji. Skutecznym, a zarazem bardzo wygodnym sposobem monitorowania poziomu motywacji pracowników są ankiety, jawne lub anonimowe, w których pracownicy mogą szczerze odpowiedzieć na pytania dotyczące spraw organizacji. I rozmowy. Jeśli sam nie masz czasowych możliwości ich przeprowadzać, warto mieć osobę, która regularnie zaprosi pracowników na wewnętrzny consulting. 

Co w przypadku, jeżeli jesteś szefem – do kogo masz się wtedy zwrócić? Coachowie są świetną grupą wspierającą biznesy, nie tylko na poziomie finansowym i doradztwa zawodowego, a przede wszystkim mentalnym. Czasem wystarczy mieć komu się wygadać. Tego rodzaju wsparcie ma bardzo wiele znanych person biznesowych, a niektórzy nawet uważają, że posiadanie osobistego coacha to prestiż. 

Nie trzeba od razu zmieniać pracy

W pierwszym momencie, kiedy ludzie zdają sobie sprawę, że dopadło ich wypalenie zawodowe, rozglądają się za nowym miejscem pracy. Sugerowalibyśmy, żeby pochylić się jednak bardziej nad źródłem problemu i przemyśleć, dlaczego do tego doszło i jakie czynniki nałożyły się na siebie w ostatnich miesiącach lub latach. Wcale nie jest powiedziane, że zmiana pracy poprawi Twoją kondycję mentalną i ponownie nie dojdzie do obniżenia samopoczucia spowodowanego niesatysfakcjonującym życiem zawodowym. 

Może być, że rzeczywiście nie pasujesz do kultury organizacyjnej danej firmy, pracujesz tam z przyzwyczajenia, pozornego przywiązania, poczucia stabilizacji i bezpieczeństwa. W tej danej chwili być może nie widzisz innych perspektyw, ale one są, zawsze. Wtedy zacznij się rozglądać za nowymi wyzwaniami zawodowymi, a okazje same zaczną się nadarzać. 

A kiedy ostatnio zrobiłeś coś dla siebie? Nierealizowanie swoich pasji i zamknięcie się hermetycznie na sprawy zawodowe sprawia, że zapominamy o sobie i tym, co zawsze sprawiało nam radość. Zanim podejmiesz trudne decyzje, odpocznij, wróć do hobby lub pomyśl, co w tej danej chwili pozwoliłoby Ci naładować baterie i spojrzeć na wszystko z dystansu.

W razie, gdybyś potrzebował mentalnego wsparcia, służymy pomocą!

Kilka słów o zarządzaniu cz. 1 Zmiana myślenia początkiem dobrego

Zachęcam
do kontaktu