Biznesowy networking

Wielu przedsiębiorców, zwłaszcza tych, którzy zaczynali prowadzić swój biznes od zera, w pewnym momencie swojej kariery zawodowej zderzają się z sytuacją, w której zaczynają być sami. Dzieje się tak za sprawą prężnego rozwoju. Zwykle wtedy ich życie zaczyna się mocno różnić od reszty swoich znajomych czy nawet rodziny. Nie każdy przecież ma potrzebę stać się częścią świata biznesu.

Rodzina mówi, że za dużo pracują, a znajomi widzą tylko pościg za sukcesem, a nierzadko jest to przecież dążenie do niezależności finansowej i wewnętrznego spokoju – dla siebie i rodziny. Kariera, pozycja, a w efekcie pieniądze, może i szczęścia nie dają, ale na pewno ułatwiają życie.

Wracając do meritum – co zrobić, gdy faktycznie dojdziesz do momentu, że wokół zaczyna brakować „bratniej duszy”? W odpowiedzi przychodzi networking, czyli nawiązywanie dobrych kontaktów oraz utrzymywanie pozytywnych relacji.

Pewnie i Tobie nie raz się zdarzyło, że potrzebowałeś szybko jakiegoś specjalisty, bo w domu zepsuła się pralka. Do kogo wtedy dzwonisz? Każdy ma swojego „pana złotą rączkę”, do którego wykona telefon w chwili awarii. A w biznesie? Do kogo zadzwonisz, gdy potrzebujesz współpracownika do projektu czy nawet „kumpla” do pogadania, który zrozumie Cię, jak nikt inny, ponieważ żyje podobnym do Twojego życiem?

Networking to nic innego jak pielęgnowanie znajomości, aby w razie kryzysu lub potrzeby mieć się do kogo zwrócić – niby nic takiego, prosta sprawa, a jednocześnie bardzo ważna część życia zawodowego.

networking

Korzyści networkingu

Poza oczywistymi względami – łatwiejszej i szybszej relacji projektu, gdy potrzebujemy wsparcia, a nie mamy zasobów ludzkich czy narzędzi – networking niesie ze sobą wiele korzyści. Jednym z aspektów jest poznawanie osób, do których zwykle dostęp jest utrudniony – na przykład są medialni – a co jakiś czas organizują spotkania biznesowe. To świetna okazja, żeby się poznać i warto z niej skorzystać.

Z drugiej strony networking to możliwość pozyskania sieci kontaktów w różnych branżach, a co za tym idzie, poznajemy pewnych dostawców i wykonawców usług, a często i klientów czy pracowników.

Pielęgnowanie znajomości zdecydowanie ułatwia prowadzenie biznesu, zarządzanie projektami, a nawet wspiera w rozwoju zawodowym. Jeśli zaprosisz kogoś do współpracy, najpewniej ktoś zrobi to samo w niedalekiej przyszłości. Najważniejsze jest działać i brnąć do przodu, wierząc w siebie i swoje możliwości, a wspierając się dostępnymi zasobami. Brakuje Ci dziś czegoś? Rozejrzyj się wokół, kto mógłby Ci pomóc, żebyś mógł zrealizować plan, nie dokładając sobie kosztów? Być może w efekcie trzeba będzie podzielić się zyskiem, niemniej będziesz o krok dalej, z kolejnymi perspektywami i celami na przyszłość.

Gotowy na networking? Poznajmy się w sferze zawodowej! Zapraszam na szkolenia z zakresu kompetencji miękkich, sesje coachingowe lub warsztaty dla menedżerów. Skontaktujesz się ze mną poprzez formularz kontaktowy poniżej.

Procesy w organizacji Pewność siebie w biznesie

Zachęcam
do kontaktu