Pewność siebie w biznesie

Mówi się, że osoba na stanowisku zarządczym powinna być pewna siebie. Chociaż tak na dobrą sprawę mając poczucie własnej wartości, po prostu lepiej się żyje. Często jednak gubimy ją już na etapie wczesnoszkolnym. Szkoła, system, rodzice, środowisko – wszystko to sprawia, że zapominamy o dbaniu o własne „ja”, a skupiamy się na tym, co w danej chwili uznawane jest za ważne.

W psychologii pewność siebie jest stanem, jaki kształtuje się przez lata na podstawie procesów myślowych, działań czy zachowań personalnych. Przez ten pryzmat zaczynamy postrzegać siebie w świecie. Pokrótce oznacza to, że mamy realny wpływ na poczucie własnej wartości i budowanie pewności siebie. Co jest dobrą wiadomością w kontekście otaczającej nasz rzeczywistości, która bywa trudna i niesprawiedliwa.

Czynnikami, jakie wpływają na pewność siebie, są reakcje ludzi na Twoją osobę, relacje z bliskimi czy wspomniane wyżej środowisko (szkoła, dom, praca). Religia i kultura również mają na nią wpływ. Wszystkie te elementy kształtują Cię jako dorosłego, co bezpośrednio przekłada się na Twoje biznesowe życie. Z tego też powodu, niejednokrotnie prowadząc procesy coachingowe, docieramy do czasów wczesnego dzieciństwa, gdzie tak wiele elementów się kształtuje i rzutuje na decyzje oraz poczucie wartości dorosłego już człowieka.

pewność siebie w biznesie

Struktura pewności siebie

Na pewność siebie składają się kompetencje, wartości, wiedza oraz umiejętności i najważniejsze – przekonania na własny temat. Te ostatnie najczęściej budowane są na podstawie opinii otoczenia zewnętrznego. A co się dzieje, gdy zdania przestają być przychylne? Dochodzi do załamań psychicznych, depresji, wypalenia zawodowego czy ogólnego obniżonego samopoczucia. Istotnym jest więc, żeby przekonania na własny temat były naszą opinią o samym sobie – nie opinią wyrobioną przez środowisko.

Rozłóżmy pewność siebie na czynniki. Zacznijmy o kompetencji. Czym są? Sumą trzech innych składowych, tj.: wiedzy, umiejętności oraz odpowiedzialności. Upoważniają nas do pewnych działań, podejmowania decyzji czy pracy w określonej dziedzinie. Pewnie zauważyłeś, że jeśli coś robisz dobrze, nie zastanawiasz się szczególnie, kolejny raz wykonując tę samą czynność – na przykład, kiedy prowadzisz samochód. Po latach praktyki za kierownicą nabrałeś już na tyle pewności, że nie zastanawiasz się, co masz zrobić, gdy sięgasz po kluczyki. Ne martwisz się, czy zastanie Cię spory ruch na drodze, mniej doświadczeni kierowcy czy inne zdarzenia drogowe – wszystkie te sytuacje przestały Ci być straszne. Masz kompetencje, które sprawiają, że prowadzisz samochód bez większych obaw. Podobnie jest w biznesie – gdy zarządzasz zespołem, współpracujesz z najlepszymi – z początku pewnie czułeś dyskomfort, ale po latach pracy zupełnie o tym nie myślisz.

A wartości? Są kluczowe. Sprawiają, że działasz i zachowujesz się w pewien określony sposób. Załóżmy, że zależy Ci, żeby być podziwianym i szanowanym. Twoją wartością jest więc odniesienie sukcesu. Zrobisz wszystko, żeby tak się stało, prawda? Podobnie, jeśli najważniejsza jest dla Ciebie rodzina i na niej budujesz fundamenty swojego życia – zaburzenie tej przestrzeni sprawi, że odczujesz duży dyskomfort. Nazwanie własnych wartości definiuje Cię jako jednostkę. Buduje Twoją siłę i…pewność siebie.

Wiedza i umiejętności to elementy, które przychodzą z czasem za sprawą rozwoju osobistego i zawodowego. Jeżeli wychodzisz z założenia, że człowiek uczy się całe życie – to dobrze, bo właśnie to sprawia, że nabierasz doświadczenia. Tym samym kształtują się Twoje przekonania na różne tematy. Powiedziałbym nawet, że wiedza to najcenniejszy odłam pewności siebie – jeśli wiesz, że jesteś wartościowym człowiekiem, nie masz potrzeby, żeby komukolwiek to udowadniać. Jeżeli masz wiedzę branżową, wiesz, jak zachować się sytuacjach kryzysowych. Jeżeli masz wiedzę prosto ze źródła, napływające z zewnątrz wiadomości nie mają na Ciebie większego wpływu.

Droga do celu

Jak zbudować pewność siebie?

Czy to w życiu osobistym czy zawodowym, pewność siebie pomaga iść przez życie z podniesioną głową. Jeśli dotychczas Ci jej brakowało, są skuteczne metody, jak poczuć się ze sobą lepiej i w pełni określić swoją wartość. Po pierwsze samoświadomość i samoakceptacja – czyli budowanie wiedzy o własnej osobie. Zdecydowanie dobrym narzędziem, żeby osiągnąć ten stan, są sesje coachingowe 1:1, podczas których docieramy do źródła problemów i blokad – ponieważ to one najczęściej wpływają negatywnie na nasze dorosłe życie, a w efekcie brak pewności siebie. Kolejnym krokiem, który pozwala poczuć siłę, jest określanie życiowych celów oraz planowanie w czasie – dzięki temu nadajemy pracy sens, chce nam się działać. W tym momencie zahaczamy o równie ważny element, jakim są porażki, które najpewniej pojawią się na drodze do celu. Przygotowanie się na ten stan sprawi, że nie złamie Cię żadne nieprzewidziane zdarzenie.

Pewność siebie jest w nas i stanowi największą siłę człowieka. Czujesz, że Ci jej brakuje? Skontaktuj się ze mną poprzez poniższy formularz kontaktowy.

Biznesowy networking 5 zasad dobrej organizacji pracy

Zachęcam
do kontaktu