3 wskazówki, jak zarządzać zespołem o różnym usposobieniu

Kiedy zatrudniasz ludzi do zespołu, bierzesz pod uwagę nie tylko ich kompetencje, doświadczenie i wiedzę, ale także to, czy pasują do kultury organizacyjnej. Jednak mimo najlepiej przeprowadzonego procesu rekrutacyjnego, trzeba się liczyć z tym, że w ostatecznym rozrachunku handlowiec będzie się różnił sposobem bycia od analityka, marketingowiec od księgowych, a HR od IT. Mogą być podobni, pasować do swoich stanowisk, jednak mieć odmienny sposób myślenia, rodzaj wykształcenia czy typ osobowości.

Świadome przedsiębiorstwa już na starcie zyskują szczerością oraz bezkonfliktowością, ponieważ praca w kulturze organizacyjnej otwartej na różnorodność to miejsce pożądane, o które w efekcie wszyscy wspólnie dbają, dlatego tym bardziej warto wiedzieć, jak skutecznie zarządzać takim zespołem. Przygotowałem kilka punktów podsumowania, jak mieć wpływ na dobrą atmosferę w firmie, przy wykorzystaniu bezkosztowych sposobów. Poznaj 3 wskazówki, jak zarządzać zespołem o różnym usposobieniu czy kulturze.

Wspieraj kulturę pracy zespołowej

Każdy z nas bardziej lub mniej świadomie potrzebuje być częścią „czegoś”. Mieć poczucie przynależności do grupy i akceptacji otoczenia. Co ważne – jeżeli dajesz to od siebie, to również przychodzi z zewnątrz, ponieważ to od Ciebie zależy, jak postrzegasz świat, jaką masz postawę oraz jaką mają ją inni wobec Ciebie.

Praca zespołowa to pozbycie się barier kulturowych, wychodzenie z założenia, że ludzie mają dobre intencje i że wszyscy mają wspólny cel, do którego chcą dążyć. Istotnym jest również fakt, że współpracując z różnymi typami osobowości czy osobami z różnych kultur (często spotykane zwłaszcza w korporacjach międzynarodowych), można się niesamowicie rozwijać. Jedyny warunek to być otwartym na „inność”. Dodatkowo odmienne punkty widzenia tej samej sytuacji sprawiają, że rodzą się niebanalne i wyjątkowo skuteczne pomysły, przeanalizowane od każdej możliwej strony – technicznej, marketingowej, kulturowej czy lifestyle’owej (uwzględniającej doświadczenia końcowe klienta).

Na koniec dnia ludzie angażują się chętniej i bardziej, ponieważ mają poczucie robienia „czegoś większego”, są tego ważną częścią oraz mają świadomość, że ich praca jest ważna, a także pomoże innym (współpracownikom, klientom – ludziom).

team work

Umiejętność rozmowy

Pierwsza myśl – to proste. Każdy z nas potrafi się komunikować i wyrażać swoje zdanie. I właśnie tu bym się zatrzymał. Przedstawić swoje, a wysłuchać z otwartą głową stanowiska drugiej strony może nie być łatwym zadaniem, zwłaszcza w chwili wzburzenia i konfliktu. Trudno jest wtedy przyjąć, że ktoś może mieć inny pogląd tej samej sytuacji i zupełnie nie akceptować naszego. Umiejętność rozmowy, szczególnie na tematy wywołujące skrajne emocje, jest niezwykle istotna również w kontekście rozwoju osobistego, jak i całej organizacji. Bo czy nie łatwiej się pracuje, kiedy na bieżąco wyjaśnia się sprawy i rozwiązuje się problemy? Też czujesz wtedy ulgę, że masz to już za sobą i możesz ruszyć do przodu? Z nową energią, pomysłami i oczyszczoną atmosferą. Dlatego warto uczyć swój zespół rozmowy. Dzięki temu unikniesz angażowania się w tematy, które spowolnią Twoją pracę, ponieważ pracownicy będą rozwiązywać problemy między sobą, a tym samym zbudują niewidzialną nić porozumienia oraz zaufanie, które w kontekście pracy zespołowej jest niezwykle ważne. Wzajemne wsparcie stanowi bowiem skuteczny element do osiągania dużych sukcesów, a wiadomo, że każda droga do ich osiągnięcia to multum spraw, problemów (technicznych, międzyludzkich, zewnętrznych), na które nie zawsze mamy wpływ. Możemy jednak dbać o relacje, zacieśniać więzi i poczucie wspólnoty, żeby w efekcie stanowić silny i skuteczny zespół.

rozmowa pracowników

Feedback

Przyzwyczajenie pracowników do dzielenia się regularną informacją zwrotną pozwala lepiej kontrolować to, co dzieje się w organizacji na różnych jej poziomach. Dzięki temu szybciej zauważysz, co wymaga poprawy, gdzie zaczyna się rodzić jakiś problem i jak temu zaradzić. Dlatego pytaj o to, jak się czują, jak idzie projekt, czy potrzebują wsparcia, co się dzieje na danym etapie prac. Uzyskując te odpowiedzi, będziesz miał pewność, że zmierzasz w dobrym kierunku lub że pora się zatrzymać i przeanalizować, co i dlaczego się dzieje. Jednocześnie nie oceniaj sytuacji zbyt pochopnie, a wyciągając wnioski, skup się na tym, co ważne i rozwojowe. Nie wytykaj błędów, a wskaż problem. Takie podejście, ponownie, sprawi, że pracownicy będą bardziej otwarci, żeby dzielić się swoimi spostrzeżeniami.

Firma to ludzie. Ich osobiste, jak i zawodowe sprawy i cele. Od ich postawy, otwartości i zaangażowania zależy sukces organizacji. Warto o tym pamiętać.

3 ważne cechy lidera Jak zatrzymać pracownika?

Zachęcam
do kontaktu