3 ważne cechy lidera

Lista obowiązków managera jest nie tyle długa, co niezwykle wymagająca. Ludzie wciąż oczekują pewnego rodzaju zachowań, decyzyjności, feedbacku, odpowiedniego sposobu zarządzania. Tony problemów, codziennych spraw, deadline’y wymagają wyjątkowej organizacji czasu pracy, dyscypliny i odwagi. Jakie więc cechy powinien mieć człowiek, żeby mówiono o nim „lider”?

Dobry manager kojarzy się z osobą pełną empatii, otwartości, szacunku i pasji. Jednocześnie jest to człowiek o mocnym charakterze, decyzyjny, nie bojący się ryzyka i konfrontacji. Z nastawieniem na cel, wyznaczając ścieżkę działania, wspólnie z zespołem osiąga kolejne sukcesy. Jaka dokładnie jest miara jego skuteczności? Kiedy możemy nazywać go liderem? Poniżej 3 najważniejsze cechy, jakie powinien mieć manager-przywódca.

Ludzie idą za przykładem

Niezwykle ważny wątek, który poruszyłem już niegdyś w swoim wpisie – pracownicy naśladują swojego przełożonego – jego postawę, zachowanie oraz podejście do biznesu. Jeżeli się angażuje, poświęca pracy, bierze odpowiedzialność, ludzie chcą być taki, jak on. Stanowi dla nich przykład, inspirację, wartość – chcą go naśladować. Zaczynają mu ufać. Wiedzą, że przy nim mogą czuć się bezpiecznie, ponieważ wie, co robi. Zawsze ma odpowiedź, wciąż podejmuje działania i idzie do przodu, a zamiast skupiać się na problemach i szukaniu winnych, proponuje skuteczne rozwiązania, dzięki czemu stale rozwija siebie oraz swój zespół. Warto pamiętać, że ile dasz innym, tyle otrzymasz w zamian.

lider

Bądź decyzyjny

Wspomniałem już o tym powyżej, ale co to oznacza w praktyce zawodowej? To umiejętność podejmowania decyzji również w sytuacjach kryzysowych, których w organizacjach nie brakuje. Ludzie się konfliktują, technologia lubi zawieźć, a czynniki zewnętrzne mieć bezpośredni wpływ na sytuację wewnątrz firmy. Jednak niezależnie od tego, co się wydarzy, trzeba podejmować kolejne decyzje, być elastycznym. Analizować ryzyko. Pokazywać zespołowi, że mimo trudności, zawsze jest jakieś wyjście. Zastanowić się, jak zminimalizować konsekwencje i wyjść obronną ręką. 

Patrząc w przeszłość – czy zdarzyła się kiedykolwiek sytuacja, w której sobie nie poradziłeś?

Wspólna wizja

Organizacja to ludzie. A im bardziej dajemy im odczuć, że są dla nas ważni, tym bardziej chcą się angażować i osiągać cele przedsiębiorstwa. W jasny sposób przedstaw im zatem swoją wizję i daj poczucie, że są jej integralną częścią. Pozwól mieć wpływ na ważne decyzje. Rozmawiaj, ustalaj, słuchaj, wdrażaj. Dziel się swoją pasją, pracuj z nastawieniem na cel. Pokaż pracownikom, co możecie razem zrobić, udostępnij im odpowiednie narzędzia. Jeśli Ty wierzysz w powodzenie projektu, oni też będą.

wspólny cel

Motywuj, doceniaj, ufaj

Umieściłem te 3 elementy razem, ponieważ w dużej mierze się ze sobą łączą. Kiedy odpowiednio motywujesz pracowników (np. dostosowując motywatory do indywidualnych potrzeb czy predyspozycji), lepiej wykonują swoją pracę. Zlecając im zadania, ufasz, że zrobią je dobrze (ludzie lubią wiedzieć, że mają realny wpływ na to, co robią), o założonym czasie (informuj o deadline’ach), najlepiej, jak potrafią (a gdy zaistnieje problem, zgłoszą się do Ciebie o poradę, wsparcie, rozwiązanie). W rezultacie docenisz ich za efekty (w końcu ich sukces to Twój sukces). Naczynia połączone. Synergia. W ten sposób stajesz się dla nich liderem, ponieważ mają poczucie, że to, co robią, jest istotne z punktu widzenia organizacji oraz że pracownicy są ważni dla Ciebie i w każdej sytuacji mogą na Ciebie liczyć. W końcu nikt nie rozumie ich tak, jak Ty.

Jak pewnie zauważyłeś, większość z tych elementów nie ma podłoża finansowego (może poza benefitami/motywatorami), ponieważ w dużej mierze sprawy w organizacji opierają się o relacje międzyludzkie. Dlatego tak istotne jest dbanie o tę sferę – w tym umiejętność zarządzania emocjami i postawami, właściwa komunikacja czy jasne zasady. Problemy zarówno tworzą, jak i rozwiązują ludzie, dlatego jestem przekonany, że zawsze jest wyjście z nawet najtrudniejszej sytuacji.

Asertywność w zarządzaniu 3 wskazówki, jak zarządzać zespołem o różnym usposobieniu

Zachęcam
do kontaktu