Źle dopasowany pracownik

Motywowanie to jeden z kluczowych obowiązków dobrego lidera. Zdolność do inspiracji jest niezbędna, aby zwiększyć zaangażowanie, produktywność i kreatywność w zespole. Zmotywowani pracownicy osiągają lepsze wyniki, angażują się w pracę z większym zapałem i częściej wychodzą z własnymi inicjatywami. Jednak zdarza się, że pomimo najlepszych chęci jeden z pracowników wydaje się niezmotywowany. W takiej sytuacji warto się zastanowić, czy jest to wynik lenistwa czy też może wynikać z nieodpowiedniego dopasowania.

Możliwe, że pracownik, który świetnie radził sobie przy przygotowywaniu umów i dzięki temu otrzymał zasłużony awans, nie osiągnie już tak dobrych wyników podczas negocjacji i rozmów z klientami. Każdy z nas ma inne kompetencje miękkie, mocne i słabe strony czy predyspozycje. Na jedne z nich mamy większy, a na drugie mniejszy wpływ. Nie biorąc pod uwagę wszystkich tych elementów przy zatrudnianiu nowych osób czy przenoszeniu ich na inne stanowiska, może się okazać, że złe dopasowanie odczuje nie tylko firma, ale i pracownik, który może nawet się wypalić zawodowo.

Złe dopasowanie pracownika/niedopasowanie pracownika

Wykształcenie to nie wszystko

Wysokie kwalifikacje, duże doświadczenie i znajomość branży to nie wszystko, żeby stać się idealnym kandydatem na dane stanowisko. Oprócz dyplomów, świadectw i certyfikatów liczą się także kompetencje miękkie, które nie są już tak łatwo mierzalne, a są równie istotne podczas  codziennej pracy. Sprzedawca bez dobrych umiejętności komunikacji, zdolności perswazji i wysokiej kultury osobistej nie zdobędzie tak wysokich wyników, jak sprzedawca, który posiada te cechy.

Wrodzony talent nie wystarczy

Tak samo posiadanie talentu nie wystarczy do tego, by stać się mistrzem w swojej dziedzinie. Jest on jedną z trzech składowych mocnej strony – dodatkowo tworzą ją nabyta wiedza oraz umiejętności. Niestety, często zamiast kierować się wrodzonymi talentami i inwestować w ich rozwijanie, skupiamy się na podciąganiu swoich słabych stron. W ten sposób mamy więcej przeciętnych cech, niewyróżniających nas na rynku pracy, zamiast paru niesamowitych mocnych stron.

Złe dopasowanie pracownika/niedopasowanie pracownika

Znaczenie dopasowania

Ludzie mają skłonność do robienia rzeczy, które sprawiają im radość, przyjemność oraz unikania tych, które przynoszą frustrację. Odczuwanie zadowolenia z danego rodzaju aktywności powoduje tendencję do stawania się efektywniejszym w tym obszarze. I odwrotnie, jeśli pewna czynność powoduje trudności i nie sprawia radości, skłonność do jej robienia spada. Dobry lider w porę wychwyci taki spadek zaangażowania wśród swoich pracowników i dzięki rozmowie oraz ponownemu rozdzieleniu obowiązków może ponownie zwiększyć motywację w zespole. 

Dopasowanie do stanowiska stanowi ważny element zarządzania. Jeżeli dany człowiek będzie się męczył, trudniej mu będzie wykonywać codzienne obowiązki, co w konsekwencji doprowadzi do wypalenia zawodowego. Z kolei realizując obszar zawodowy zgody z wrodzonym talentem i wspierany odpowiednimi umiejętnościami i kompetencjami, będzie rósł wraz z firmą. Dopasowanie do stanowiska oraz kultury organizacyjnej jest niezwykle istotne w kontekście budowania silnego zespołu z nastawieniem na wieloletnią współpracę.

Rozwijanie potencjału zespołu Zarządzanie pokoleniem Z

Zachęcam
do kontaktu