Zarządzanie pokoleniem Z

Młodzi pracownicy mają w sobie potencjał, który może dostarczyć Twojej firmie zastrzyku świeżej energii. Jak więc rozpracować ich schemat działania i odpowiednio wykorzystać ich potencjał, żeby wzmocnić Twoją firmę? Kiedy dobrze zrozumiesz zasady gry, jakimi kieruje się młode pokolenie, staniesz się mistrzem zarządzania. Będziesz nie tylko wyławiał z rynku pracy największe talenty, ale też dowiesz się, jak sprytnie włączyć je do wspólnej pracy nad rozwojem Twojej organizacji.

Czym kierują się młodzi pracownicy?

Praca ma być pasją – to, co zaczynają dopiero dostrzegać starsze pokolenia, dla generacji Z jest podstawowym czynnikiem podczas wybierania ścieżki zawodowej. Młodzi dążą oni tego, żeby praca nie była tylko źródłem utrzymania, ale także przynosiła satysfakcję i spełnienie. A zamiłowanie do tego, co robią, to czynnik napędzający do rozwoju i zdobywania nowej wiedzy. Dlatego też zwracają szczególną uwagę, czy dana firma umożliwi im poszerzanie horyzontów i zdobywanie nowych doświadczeń. Bardzo ważne jest także, aby wartości organizacji pokrywały się z ich własnymi.

Jak każda grupa pracowników, młodzi również cenią sobie przyjazne miejsce pracy, pełne szacunku i wzajemnego zrozumienia. Rozumieją wartość zdrowia psychicznego, a jeśli środowisko wpływa na nich negatywnie, nie mają obiekcji przed zmianą. Tak samo jest z zarobkami. Choć pieniądze nie są najistotniejszym czynnikiem podczas decydowania o podjęciu pracy lub rezygnacji z niej, to trzeba pamiętać, że młode pokolenie ceni sobie swoje obowiązki zawodowe i ma bardzo konkretne wymagania co do tego, ile chcieliby zarabiać i nie boją się szukać pracodawcy, który spełnił ich oczekiwania.

Jak zarządzać pokoleniem Z?

Jak zatem zarządzać młodymi ludźmi, żeby chcieli dla Ciebie pracować?

Ten proces wymaga elastyczności, dostosowania swojego stylu zarządzania do ich potrzeb i zmieniającego się środowiska pracy oraz umiejętności budowania efektywnej współpracy. Nie istnieje idealny przepis na zarządzanie młodym pracownikiem – wiek to nie jedyny czynnik definiujący potrzeby człowieka, jednak są kwestie, które zdecydowanie Ci w tym pomogą:

  • zdrowa komunikacja – daj przestrzeń do dzielenia się pomysłami i uwagami, bez obaw przed krytyką,
  • dbaj o kulturę organizacyjną – relacje oparte na szacunku, wzajemnym zrozumieniu i poczuciu  komfortu oraz akceptacji pracowników to klucz do zgranych zespołów,
  • zaufaj pracownikowi – obdarz go pewną swobodą i autonomią w podejmowaniu decyzji. Daj przestrzeń do eksperymentowania i wprowadzania nowych pomysłów,
  • rozliczaj za efekt – nie koncentruj się na godzinach spędzonych w biurze, to najszybszy sposób, by zniechęcić produktywne osoby,
  • doceniaj wkład pracowników – godne wynagrodzenie, benefity, a także słowa uznania to najlepsze motywatory,
  • szanuj zdrowie psychiczne w równej mierze, co fizyczne – a tym samym zmniejszaj efekt wypalenia zawodowego wśród swoich pracowników.

Dla tego pokolenia niezwykle istotny jest także work-life balance. Wynika to z lat obserwacji, jak ich dziadkowie, rodzice czy starsze rodzeństwo harowali po godzinach – młodzi wiedzą, że praca jest ważna, ale nie jest całym życiem.

Zatrudnianie młodych stawia przed Twoją firmą szansę dynamicznego rozwoju i wejścia na poziom być może niedostępny dla Ciebie i starszych pracowników. Pokolenie dorastające wraz z technologią potrafi świetnie ją wykorzystać, żeby pracować szybciej i skuteczniej. Postaraj się być ich mentorem. Daj młodemu pokoleniu szansę się wykazać pod Twoim czujnym okiem, a przyczynią się do tego, żeby Twoja firma stała się prawdziwą konkurencją na rynku pracy.

Jak zarządzać pokoleniem Z?

Perspektywa pracodawcy/managera

Z jednej strony mówi się o roszczeniowej „młodzieży”, z drugiej można na to spojrzeć nieco bardziej optymistycznie. Jeżeli dany pracownik dokładnie wie, w jakim obszarze chce się rozwijać, to także Tobie będzie łatwiej go wspierać oraz ułożyć odpowiedni plan działania.

Wiele osób młodego pokolenia zapewne nie będzie miało doświadczenia we współpracy, ale z obserwacji rynku wynika, że są dużo bardziej otwarci i elastyczni. Dzięki temu możesz jasno określić ścieżkę kariery zawodowej, w tym awansu, włącznie z relatywnym podwyższaniem wynagrodzenia. W ten sposób stworzysz środowisko ambitne, zaangażowane, lojalne i chętne do działania, jednocześnie skrupulatnie realizując główne cele organizacji.

Zarządzanie zespołem młodych pracowników wymaga empatii i umiejętności budowania efektywnej współpracy. Zrozumienie ich potrzeb, jasna komunikacja, rozwój, mentorstwo i pozytywna atmosfera są fundamentem osiągnięcia sukcesu. Przełamanie stereotypów i adaptacja do zmieniających się oczekiwań pokolenia Z przyniesie korzyści zarówno dla młodych pracowników, jak i dla organizacji, umożliwiając tworzenie innowacyjnych rozwiązań i osiąganie wybitnych rezultatów. Warto spróbować i zapełnić nimi nowe stanowiska pracy, jak chociażby influencing marki czy też video marketing – młodzi ten obszar realizują wyjątkowo naturalnie.

Źle dopasowany pracownik Co zrobić, żeby pracownicy dbali o firmę tak samo, jak my?

Zachęcam
do kontaktu