Jak nie oddawać poczucia własnej wartości w czyjeś ręce?

W pierwszej chwili zwykle na myśl może przychodzić pytanie: „Ale o co chodzi? Przecież moja poczucie własnej wartości to tylko moja sprawa”. Jedni są tego bardziej świadomi, inni mniej, jednak w bardzo wielu nawet tych niepozornych sytuacjach zwracamy uwagę na to, co się dzieje, jak nas ktoś postrzega i automatycznie kodujemy to w naszej pewności siebie.

Umiejętność oceny samego siebie, uwolnij się od tego co niepotrzebne

Wyobraź sobie, że stale nad sobą pracujesz, rozwijasz się, zdobywasz wiedzę, ale Twoja pewność siebie nie do końca ma silne i solidne fundamenty. Sam nie wiesz dlaczego tak się dzieje i skąd te zachwiania wewnętrznej mocy. Idziesz na spotkanie biznesowe, zakładasz firmę, czy planujesz wakacje, bardzo duży wpływ na Twoje zachowanie mają filtry nałożone na Ciebie przez Twoje otoczenie.

Przykładowo, szef chce byś był „królem sprzedaży”. Szkoli Cię w tym zakresie, daje bardzo konkretne wskazówki, a do tego przedstawia sposób w jaki powinieneś rozmawiać z potencjalnym klientem. Każe być bezwzględny, nachalny i po prostu sprzedawać. Idziesz na umówione spotkanie w celu prezentacji danej usługi czy produktów i towarzyszy Ci wycofanie i niepewność. Robisz wszystko według wskazówek, mało tego, bardzo się starasz, lecz każde pytanie zapędza Cię w kozi róg i już sama Twoja postawa oznacza, że nie jesteś przekonany do tego produktu. Gdyby jednak przygotowanie do tej pracy było zgodne z Twoimi przekonaniami i wizją, a przede wszystkim sam wierzył byś w sukces tego co proponujesz, Twoje spotkanie wyglądałoby zupełnie inaczej. Zostałbyś odebrany jako osoba pewna siebie, której właściwie nie zależy na sprzedaży, bo ma taką pewność swojego produktu. (Przykład sprzedaży i samych szkoleń może mieć bardzo wiele wątków i wariantów. Został bardzo uogólniony, ale gdy stawiamy po jednej stronie oczekiwania innych, a po drugie, pewność siebie niczym przyciągana przez magnez silnie przyczepia się do tego, co nasze.

Ważne, by potrafić oceniać samego siebie. Pamiętaj o tym!

budowanie pewności siebie

Największa trudność w pewności siebie jest to, że my sami siebie oceniamy, lecz nie zawsze w odpowiedni sposób. Często inni nam mówią jacy jesteśmy, a my jesteśmy tym co będzie dawało nam satysfakcję w oczach innych. Jesteśmy też tym, czego oczekuje od nas otoczenie. Nie ma to szansy jednak sprawnie działać, bo oczekiwania, wymagania i nasz obraz w oczach kogoś innego stale będzie się zmieniał i ewaluował, a już na pewno nie dostanie znaku stop. Wtedy z łatwością wpadamy w taką pułapkę i uzależniamy swoje samopoczucie, wybory, decyzje i w konsekwencji pewność siebie – od kogoś innego.

Czy własne życie w rękach opinii i oczekiwań innych to dobry wybór? Pozwolisz na to?

Uwolnij się od tego i nie pozwól, by ktoś decydował jak ma wyglądać Twoje życie.

„Inni nam mówią jacy jesteśmy, a my jesteśmy tym, czym inni mówią” 

Pamiętaj o tym zawsze i nie daj się wpędzić w pułapkę. Nie uzależniaj samopoczucia od czynników zewnętrznych. Nie opieraj własnego poczucia wartości na opinii innych. Każdy z nas potrzebuje docenienia i pochwały. Próbujemy tez robić coś właśnie dlatego, by ktoś nas pochwalił. Trzeba jednak robić coś w zgodzie ze sobą i dla samych siebie, ponieważ w innym przypadku łatwo dostać rozczarowanie, a to od razu uderza w nasze poczucie pewności siebie. Tym samym budowanie własnego poczucia wartości poprzez postrzeganie nas przez innych – nie pozwoli nam stworzyć solidnego fundamentu i stale będziemy wracać do punktu wyjścia. 

Na podsumowanie, kolejny przykład. Rozmawiałem kiedyś z klientem, który osiągał bardzo duże sukcesy zawodowe, coraz bardziej się rozwijał. Firma stawała się większa i większa. On jednak nie był zadowolony. Dlaczego? Ponieważ jego żona stale oczekiwała od niego więcej. Tym samym potrzebował sobie uświadomić to, jak wiele zrobił i, że jest dobry. Zmieni sposób myślenia z „nie osiągam wyników” na „osiągam wyniki, ale chce być stale lepszy i się rozwijać”. Zbudował sobie własne poczucie wartości.

Usiądź na spokojnie, zastanów się jakich rzeczy dokonałeś w swoim życiu.  Doceń to, co już masz i buduj na nich swoją wartość. Scal je następnymi działaniami! Zobacz za jak wiele rzeczy możesz sam siebie pochwalić. To one powinny motywować Cię do dalszego działania, a nie negatywne opinie własne lub innych.

Zobacz, jak instynktowne działanie może stopować rozwój organizacji Mentalny work-life balance

Zachęcam
do kontaktu