Nadmiar obowiązków?

„Nie radzę sobie z nadmiarem obowiązków” – częsty problem ludzi biznesu.

Nierzadko budując swój biznes, robimy wszystko sami. I przychodzi moment, w którym zdajemy sobie sprawę, że nie nadążamy nad nadmiarem obowiązków.

Człowiek tworzy swoje wymarzone miejsce pracy! Idzie krok po kroku dzielnie przez gąszcz spraw urzędowych, przygotowanie biznes planu, planowanie, wdrażanie, wymyślanie, szukanie rozwiązań, doskonalenie.  Zdobywa wiedzę, czyta, nabiera doświadczenia.

W pewnym momencie przychodzi czas, że firma staje się już duża i rośnie w siłę. Przedsiębiorca natomiast nie zawsze dostrzega fakt, że przyszła odpowiednia chwila na zmiany. Większa organizacja = inny sposób zarządzania. Łatwo jest w całym wypracowanym schemacie reakcji i działań nie zauważyć, że właśnie teraz potrzebne są zmiany. Łatwo jest wpaść w pułapkę przyzwyczajeń, rutyny, wygodnego sposobu działania. Jednak coś, co będzie doskonale się sprawdzać w firmie zatrudniającej trzy osoby, zupełnie nie będzie miało odniesienia do organizacji zrzeszającej dwudziestu pracowników (mam na myśli sposób zarządzania)

Sposób zarządzania musi rozwijać się wraz z firmą!

To tak jak dziecko, które rośnie i zaczyna się coraz bardziej rozwijać, inaczej rozumieć świat i potrzebuje nie tylko opieki ale także zrozumienia. Nasz sposób traktowania go – ulega zmianie. Poświęcamy mu czas w zupełnie inny sposób. Nawiązuje się coraz silniejsza relacja, która wymaga zaangażowania i partnerstwa. Im dziecko większe tym wymaga od nas zupełnie innych rzeczy. Potrzebuje nas zawsze, ale na każdym etapie życia – w innej formie. Nasza firma w tym kontekście jest właśnie jak nasze najukochańsze dziecko. Kiedyś zajmowaliśmy się nią w określony sposób, lecz wraz z rozwojem i dynamicznością organizacji, nasze „rodzicielstwo” też ulega zmianie. Jak każdy rodzić, po prostu obserwuje potrzeby swojego dziecka.

Jeśli jako przedsiębiorca będziesz koncentrował się dalej na działaniach operacyjnych, nie dostrzegając potrzeby zmian w dziale „zarządzanie”, Twoja firma będzie stale w okresie początkowym.

nadmiar obowiązkowe∑

Recepta na sukces

Właściwie postawione cele, wizje, umiejętność motywowania – o tym musisz pamiętać. Jesteś managerem, liderem, Ty wyznaczasz kierunek, a realizują te trasę inni. Jesteś niczym mózg operacji, dzięki któremu każdy pracownik zrealizuje to, czego oczekujesz. Wszystko to jest niby oczywiste.. Nie chodzi tutaj jednak o kontrolę. Bardzo często właściciele swoich firm, nie do końca pozwalają innym wykonywać dane obowiązki i robią to sami. Pracownicy czują się z tym źle, myśląc, że pracodawca w nich nie wierzy. Ich poczucie wartości spada. Natomiast szefowie robią to z zupełnie innego powodu. Wydaje im się, że jeśli pokażą, że potrafią coś zrobić, lub, że tylko oni to mogą wykonać – rośnie ich ego i podbudowują swoją wartość w oczach pracowników (Tak im się wydaje). Chcą im udowodnić, że dadzą radę, że potrafią. Efekt jest zupełnie odwrotny.

Przedsiębiorca nic nikomu nie musi udowadniać, on powinien czerpać  z tych zasobów, które ma. 

Jego pracownicy potrzebują lidera, który będzie ich drogowskazem. A pracodawca będzie realizował własne cele i rozwijał firmę, tylko przy pomocy zgranego zespołu, dobrze zarządzanego zespołu.

Pracowałem kiedyś z klientem, który budował swoją firmę od samego początku. Przyszedł do mnie z problemem, a właściwie pytaniem: „Jak to jest, że moja firma się bardzo rozwija, osiąga świetne zyski, a chwilę później jest na granicy bankructwa. Później od nowa wskakuje na szczyty i spada na sam dół..” Okazało się, że mój klient budując swą firmę od początku doprowadził do momentu, w którym przedsiębiorstwo uzyskiwało 1 000 000 zł zysków rocznie. Chwilę później sam nieświadomie doprowadzał ją do bankructwa!

Dlaczego? 

Zatrudniał nieodpowiednich ludzi, źle rozdzielał zadania, ale tylko i wyłącznie dlatego, że sam za chwilę (nie mając takiej świadomości) chciał postawić firmę na nowo na nogi. To dawało mu poczucie siły. Wiedział, że jest potrzebny. Spełniał się wtedy. Wystarczyło jedno odkrycie i firma przestała robić krok w tył!

UŚWIADOM SOBIE SWOJĄ ROLĘ W ORGANIZACJI! Ty jesteś od zarządzania, a Twoi kompetentni współpracownicy doprowadzą Cię do celu! 

Nadmierna kontrola Biznesowy poradnik

Zachęcam
do kontaktu