Jak być lubianym szefem?

Jak myślisz, czy da się być lubianym przez wszystkich? Ja myślę, że nie jest to łatwe, ale jednocześnie nie niemożliwe, zwłaszcza jeżeli to od Ciebie zależy, z kim pracujesz, kogo zatrudniasz i kto będzie w Twoim teamie. Jako manager masz nad tym kontrolę – dzięki temu możesz zrzeszać wokół siebie dobrych, ambitnych i chętnych do działania ludzi.

Nie ma wątpliwości, że szefowie potrafiący zyskać zaufanie i sympatię swoich pracowników, osiągają lepsze wyniki, wydajność zespołu rośnie, a atmosfera w miejscu pracy staje się bardziej pozytywna. Ale jakie właściwie cechy i zachowania pozwalają stać się autorytetem i przyczynić do osiągnięcia sukcesu w zarządzaniu zespołem?

Komunikacja jako fundament

Często o tym wspominam i lubię do tego wracać, ponieważ niezwykle często powodem konfliktów są niedomówienia, niezrozumienie się wzajemne czy też różne rodzaje komunikacji i przekazywania komunikatów. Poza tworzeniem środowiska ludzi wzajemnie się rozumiejących, myślę, że równie istotne jest ustalenie sposobu dzielenia się feedbackiem, trudnościami czy problemami powstającymi w czasie wspólnych projektów. Inna sprawa, że dobry szef nie tylko potrafi jasno przekazywać informacje, ale także słucha swoich pracowników. Otwarta i dwustronna komunikacja pozwoli Ci na zrozumienie potrzeb i oczekiwań zespołu oraz rozwiązywanie ewentualnych problemów na bieżąco.

Dzięki takiej relacji łatwiej wczuć się w sytuację i emocję innych osób, a co za tym idzie, zaakceptować ich punkt widzenia i wspólnie dążyć do dalszego rozwoju organizacji.

Pracownicy preferują, kiedy szef jest dla nich dostępny i otwarty na rozmowę. To oznacza, że nie tylko można do niego zgłosić się w sprawach zawodowych, ale także podzielić się pomysłami, obawami, czy aktualnymi sprawami wydarzającymi się w organizacji.

dobra atmosfera w miejscu pracy

Czy rozwój kompetencji pracowniczych wpływa na relacje z szefem?

Oczywiście. Dążenie do rozwoju, zapewnianie szkoleń, spotkań networkingowych czy innych form budujących pozycję ludzi w firmie powoduje, że czują się zobowiązani do realizowania celów strategicznych przy wykorzystaniu nowych umiejętności czy narzędzi. Inwestuj w szkolenia, wspieraj rozwijanie umiejętności pracowników i twórz warunki do awansu zawodowego, a zobaczysz, że efekt przyjdzie niemal sam. W dużej mierze to Twoja postawa oraz osobiste zaangażowanie w ich sprawy motywują pracowników do osiągania lepszych wyników.

Jakie jeszcze cechy ma lubiany szef?

Pracownicy oczekują, że jako ich szef będziesz traktować ich uczciwie, niezależnie od stanowiska czy stażu pracy, bowiem skuteczne zarządzanie opiera się na równym traktowaniu wszystkich członków zespołu. Bycie pozytywnym i entuzjastycznym również wpływa na pozytywne zachowanie u pracowników oraz przyczynia się do tworzenia przyjemnej i właściwej atmosfery współpracy.

dobry manager

Pewnie zapytasz, a co jeśli robisz wszystko, co wskazane w niniejszym wpisie, a to nie skutkuje? Może się tak wydarzyć, że mimo największych starań, efekt będzie mizerny. Przyjrzyj się wtedy swoim ludziom – czy każdy pasuje do kultury organizacyjnej? Czy ludzie na pewno się dogadują?

Bycie lubianym szefem to wyzwanie, ale może przynieść liczne korzyści w postaci zaangażowanych pracowników, lepszej wydajności zespołu i pozytywnej atmosfery w miejscu pracy. Podstawą sukcesu jest rozwijanie kompetencji interpersonalnych, empatia, otwartość na komunikację i dbałość o uczciwość oraz równość w traktowaniu pracowników. Dobre zarządzanie to sztuka, którą można doskonalić przez całą karierę zawodową, do czego serdecznie zachęcam.

Czujesz, że tracisz kontrolę? Jak przeprowadzić proces zwolnienia pracownika w sposób etyczny?

Zachęcam
do kontaktu