Efektywność Twoich pracowników

…czyli efektywność w Twojej firmie

Jeżeli jesteś właścicielem firmy, z pewnością jedną z rzeczy, na której najbardziej Ci zależy, jest efektywność pracowników, którzy generują dla Ciebie zyski. Satysfakcja, lojalność, przywiązanie, świetna atmosfera czy korzystna umowa to jedne z czynników, które potrafią wydobyć z każdego z nas więcej. Nie będzie niczym nowym stwierdzenie, że jeśli komuś zależy to będzie zaangażowany w stu procentach. Te wspomniane czynniki jednak to tylko jedne ze składowych sformułowania „efektywność pracownicza”.

Zbuduj odpowiedni fundament

Każda nawet najpiękniejsza i najbogatsza budowla, nie powstałaby bez solidnego fundamentu.

Fundamentem Twojej organizacji jest dopasowanie pracownika na odpowiednie stanowisko

Zazwyczaj dobieramy pracownika ze względu na jego kompetencje i umiejętności albo na skutek jego doświadczenia a właściwie domniemania doświadczenia, ponieważ te wnioski wyciągamy na podstawie przedstawionego CV. To jednak nie wystarcza. Do tej potrawy musimy dodać 3 składniki.

efektywność

Idealne dopasowanie pracownika na dane stanowisko to suma trzech poniższych zbiorów poszczególnych cech:

1. Intelektualne

Na to wszystko składają się przemyślenia, poszczególne rzeczy wymagające wcześniejszego ustalenia. Umiejętność oceny, czy dane zadania są możliwe do wykonania czy nie. Czasem na danym stanowisku bardzo ważną cechą jest umiejętność analizowania czy planowania długoterminowego i te umiejętności należy już samym początku zweryfikować. Może się okazać, że z pozoru świetny pracownik z wzorowym CV, zupełnie nie będzie mógł się wpasować w swoją listę codziennych obowiązków.

Przekonania

Jeśli pracownik ma określone przekonania, które kłócą się z listą rzeczy które będą od niego wymagane.. To już następuje „zgrzyt”. Tak naprawdę przekonania Twojego potencjalnego pracownika powinny się pokrywać z danym stanowiskiem! Można nad tym pracować, ale to jest już osobny temat, na który składa się kilka czynników (w zależności od tego czy wynika to na przykład z autorytetu, czy jest to nabyte czy świeże).

2. Manualne

Wiedza, umiejętności i doświadczenie.

Jak już wspominałem wcześniej, na tych właściwościach pracodawca najczęściej skupia swoją uwagę. Ukończone szkoły, kursy, dodatkowe umiejętności czy doświadczenie poparte wypisanymi miejscami poprzedniej pracy. Jest to znaczące w procesie rekrutacji, ale tylko wtedy gdy pozostałe dwie grupy będą z tym wszystkim współgrać. Jeśli do najnowszego porsche wlejemy herbatę zamiast paliwa, to choćbyśmy stanęli na głowie, samochód nie ruszy z miejsca.

3. Emocjonalne  

Tutaj zadajemy sobie pytanie „Jaka ta osoba ma być?”

Czy powinna to być osoba empatyczna, a może też nie? Jakie są oczekiwania wobec tego stanowiska? Empatia i świadomość to duet idealny. Taki tandem jest najbardziej skuteczny i pozwala osiągnąć najwięcej.

Jeśli wymagasz od kogoś, by był miły dla klientów, rozumiał ich potrzeby i starał się pomóc rozwiązywać ewentualne problemy – to z pewnością powinieneś zatrudnić kogoś empatycznego. Inaczej mimo największych starań, będzie się to wiązało z męczeniem, wieloma problemami i brakiem efektywności. To tak jakbyś kazał komuś postępować wbrew własnej naturze. Jeżeli szukasz konsultanta ds. sprzedaży, odłóż podanie takiej osoby do szuflady. Być może niedługo będziesz prowadził proces rekrutacji na stanowisko kontrolera ds. jakości – wtedy możesz rozważyć kandydaturę tej osoby.

Zwróć też uwagę na skrupulatność! Czasem będzie to niezbędna cecha, ponieważ prowadząc dokumentację, wysyłając codzienną korespondencję, raporty, podsumowania, czy listę klientów, do których należy zadzwonić – potrzebujemy mieć kogoś dokładnego, systematycznego i rzetelnego.

Dobrze dobrany zespół to oszczędność Twojego czasu i pieniędzy.

To zapobiegnie rotacjom w Twojej  firmie,a  tym samym maksymalnym wykorzystaniu ich możliwości co w konsekwencji przełoży się na Twoje zyski i oszczędności.

Jeśli chcesz kogoś zatrudnić pamiętaj o tym, by zawsze sprawdzić zasadność konkretnej aplikacji w oparciu o trzy opisywane punkty. Dzięki temu będziesz mógł zatrudnić osobę, która nie tylko świetnie się sprawdzi, ale także będzie odczuwała satysfakcję ze swojej pracy. Ty natomiast osiągniesz spokój i pewność, że wszystko działa jak należy. Jeśli natomiast zatrudniasz już pracowników, zastanów się, czy każdy z nich ma dobrze przydzielone obowiązki.

Życie to ciągła walka? Nie lepiej szukać rozwiązań pokojowych? Zobacz, jak instynktowne działanie może stopować rozwój organizacji

Zachęcam
do kontaktu