„Spokojna głowa”, czyli Twoja przyszłość w biznesie

Jak być spokojnym o swoją przyszłość w biznesie?

(Temat został podzielony na 5 wpisów, a każdy uwzględnia poszczególne elementy).

Często zakładamy biznes z myślą, że chcemy coś produkować lub sprzedawać. Zaczynamy wyobrażać sobie, jak wszystko będzie funkcjonować. Startujemy z entuzjazmem i ogromną dawką energii. Przecież w końcu ruszamy „z czymś swoim”!

Z czasem zaczynają pojawiać się mniejsze i większe stresy. Tworzą się problemy różnego typu i przeciwności. Nasz zapał zaczyna słabnąć, a po jakimś czasie okazuje się, że słowo „firma” nie kojarzy się z przyjemnością, bezpieczeństwem, wyzwaniem i satysfakcją.

Nagle pojawiają się takie skojarzenia jak:

„znowu trzeba coś załatwić”

„znowu jakieś problemy”

„kolejna przeszkoda”

„nie mam już na to siły”

Satysfakcja nagle znika.

…ale! Może być inaczej!

Idealny plan dotyczący Twojej przyszłości w biznesie to przygotowanie sobie dokładnie opracowanych 5 punktów, jakimi są:

1. WIZJA

2. MISJA

3. ZBUDOWANIE MODELU I STRATEGII

4. WŁAŚCIWIE POSTAWIONE CELE

5. UMIEJĘTNOŚĆ ZARZĄDZANIA ZESPOŁEM

Przez kolejne wpisy będę dokładnie opisywał każdy z nich, przybliżając Ci istotę danego zagadnienia. Pamiętaj, że każdy podpunkt jest częścią całości i stanowi rusztowanie idealnego modelu biznesowego. Kiedy uczciwie przejdziesz przez każdy z nich, dowiesz się co dalej, a także otrzymasz ogromne pokłady motywacji i cały zbiór wniosków.

wizja

1. WIZJA

W pierwszej kolejności trzeba sobie zwizualizować własny biznes. OD TEGO ZACZYNAMY! To bardzo ważny element całego planowania. Prawdziwy fundament firmy z sukcesem. Zadajemy sobie wtedy pytanie:

„Co ja dokładnie chcę robić – czyli jak dokładnie będzie wyglądał mój biznes?” – z perspektywy dłuższego i krótszego czasu.

Należy również uwzględnić zasoby, które mamy. Bywa tak, że zupełnie nie bierzemy pod uwagę tego, co tak naprawdę mamy na tu i teraz. Co możemy wykorzystać, co może nam pomóc. Czasem również przeceniamy własne możliwości, a wystarczy odpowiednio rozplanować wszelkie działania i porządnie się zastanowić nad tym, co już posiadam i jak mogę to wykorzystać, a do czego muszę dążyć – w następnej kolejności.

Odpowiedz sobie na jedno ważne pytanie: „Czego jeszcze potrzebuję?”.

Jeśli stworzysz już ten plan, zaczniesz działać:

Ważne – zadaj sobie pytanie: „Po czym poznam, że wizja jest realizowana?”.

Pracowałem kiedyś z klientem nad jego własną wizją przyszłości biznesu. Dzięki temu dokładnie zobaczył, jak będzie wyglądać jego praca za jakiś czas. Okazało się, że plany kompletnie rozmywają się z możliwościami, jakie ma. Po pracy ze mną zweryfikował, jak postrzegał swój biznes i jego rozwój. Uporządkował to tak, by dało się to zrealizować. Stworzył własny plan na 3 lata, z podziałem na konkretne miesiące. Odpowiedział sobie na pytanie, co musi zrobić, by jego przedsiębiorstwo mogło osiągnąć zamierzony przez niego efekt.

Okazało się, że to ćwiczenie pozwoliło mojemu klientowi zmienić swoje własne myślenie. Dostrzegł rzeczy, o któryś nie miał pojęcia i zauważył, gdzie popełnia błąd. Szybka „aktualizacja” i zmiana myślenia dała ogromne efekty.

Odrób swoje zadanie domowe, a zobaczysz, ile przyniesie Ci korzyści.

Z czasem będę publikował kolejne części dobrze zbudowanego modelu biznesowego, tak, byś w niedługim czasie miał kompletne informacje. Byś mógł stworzyć całość…ale pamiętaj – uczciwie pracuj nad każdym punktem!

Podsumowanie będzie krótkie, ale za to bardzo treściwe:

Zadbaj o swój biznes, spokój i przyszłość.

Wojciech Gabryelczyk
Executive & Business Coach

Mentalność managerska Idź, zjedz swoje ptasie mleczko!

Zachęcam
do kontaktu