Pewny siebie menedżer zarządzający. Jak nim zostać?

Pewność siebie budujemy w każdej pracy zawodowej. Jest nam potrzebna bez względu na zajmowane stanowisko, jednak w zależności od pełnionej przez nas funkcji działa ona w nieco inny sposób. Inaczej będzie objawiać się u szeregowego pracownika, inaczej u handlowca, a jeszcze inaczej u menedżera zarządzającego. Kiedy awansujemy, nagle może okazać się, że nasza pewność siebie nie najlepiej sprawdza się na nowym polu. Problem ten, jak każdy inny, da się jednak rozpracować.

Dobry handlowiec buduje pewność siebie w oparciu o wyniki sprzedaży. Każdy przekonany klient, każda podpisana umowa czy udane spotkanie dokładają swoją cegiełkę do jego samooceny. Problem często pojawia się wtedy, gdy sprzedawca otrzymuje awans na menedżera i odtąd musi odpowiadać już za cały dział handlowy, a nie tylko za swoje kontakty z potencjalnymi klientami. Może okazać się, że taki pracownik wciąż będzie czuł się pewny siebie w sytuacjach sprzedażowych, a niekoniecznie jako ktoś, kto ma zarządzać zespołem.

Pewność siebie w zarządzaniu – czego unikać?
W sytuacji, gdy nie jesteśmy do końca świadomi, z czym tak naprawdę wiąże się awans na stanowisko zarządcze, może dojść do bardzo szkodliwej praktyki.

Menedżer, który mentalnie nie wyszedł ze swojej poprzedniej roli, automatycznie będzie starał się pokazać swoim podwładnym, że jest lepszy od nich w tym, co robią.

Nie zdążył przecież jeszcze zbudować pewności siebie jako przełożony, więc to naturalne, że nadal próbuje realizować się w tym, w czym czuje się doświadczony i zwyczajnie dobry. W omawianym wcześniej przypadku jest to sprzedaż, ale błąd ten może dotyczyć każdej roli. 

Pewny siebie menadżer zarządzający. Jak nim zostać

Dlaczego taka postawa jest szkodliwa dla firmy? W momencie, gdy nasz przełożony, zamiast rozsądnie nadzorować naszą pracę i egzekwować wykonywanie zadań, ciągle udowadnia nam, że ma większe doświadczenie i lepiej rozwinięte kompetencje, zniechęcamy się do pracy i obniża się nasza samoocena. Tym samym spada również efektywność całego zespołu.

Jak wykształcić pewność siebie w zarządzaniu zespołem?
Pierwszy krok to zdanie sobie sprawy z tego, że management to w zasadzie nowa praca, a nie wyższy poziom poprzedniej. Menedżer to zawód zupełnie inny niż handlowiec, HR-owiec czy specjalista ds. logistyki, więc trzeba się go na nowo nauczyć.

Aby nie zgubić pewności siebie w zarządzaniu, należy wyjść z przekonania, że jest wiele rzeczy, których jeszcze nie potrafimy, ale które na pewno wypracujemy z czasem.

Grunt to wiedzieć, jakie kompetencje musimy rozwinąć, aby w końcu dojść do takiego poziomu, jaki prezentowaliśmy na poprzednim stanowisku.

Jak zostać pewnym siebie menadżerem - GB-progress.pl

Zatem – awansowałeś? Nie czuj się lepszy, ale nie czuj się też gorszy w tym, co robisz. Znaj zarówno swoje wartości, jak i słabe strony, nad którymi musisz popracować. Miej wiarę w to, że dasz radę także tym razem. I najważniejsze: działaj, nie udawaj!

Jeśli potrzebujesz wsparcia w budowaniu pewności siebie,
skorzystaj z naszej sesji indywidualnej dla nowych menedżerów.

Jaki wpływ ma właściciel na relacje między pracownikami? Jak zachować pewność siebie w kontaktach biznesowych?

Zachęcam
do kontaktu