Młody menedżer w firmie – jak nie sparzyć się na starcie?

Awans to nie tylko nobilitacja. To również szereg nowych wyzwań, z jakimi przyjdzie Ci się zmierzyć jako menedżer. Jak odnaleźć się w tej roli i nie popełnić zasadniczych błędów? Oto garść praktycznych porad.

Zanim zaczniesz pracę na wyższym stanowisku, powinieneś uświadomić sobie bardzo ważną rzecz, z której niestety nie zdaje sobie sprawy ogromna część młodych menadżerów. Przyjmując awans, tak naprawdę zmieniasz zawód. Do tej pory zajmowałeś się określoną działką w firmie i najprawdopodobniej robiłeś to świetnie, skoro zostałeś doceniony. Wkrótce jednak będziesz musiał o tym zapomnieć, ponieważ właśnie wkraczasz w całkiem nową rzeczywistość. Zmieniają się Twoje obowiązki, zmieniają się oczekiwania zarówno Twoich przełożonych, jak i współpracowników, zmienia się też organizacja Twojej pracy – wszystko to, do czego byłeś przyzwyczajony. A wraz z tymi zmianami w parze idą nowe kompetencje, jakie będziesz musiał posiąść, oraz nowe trudności, jakie napotkasz na tym etapie swojej kariery.

Cechy młodego menedżera – jak mądrze zarządzać zespołem?

Wielu młodych menedżerów postrzega swoją pracę na stanowisku zarządczym jako wyższy poziom tego samego. Obiecują sobie, że teraz będą robić to jeszcze lepiej, jeszcze więcej, a do tego nadzorując pracę innych.

Błąd! Jako menedżer nie możesz pokazywać swoim podwładnym, że robisz to lepiej niż oni, ponieważ w ten sposób tylko zniechęcisz ich do pracy i obniżysz im samoocenę.

Czy chcesz, żeby Twój zespół czuł się niedowartościowany? Oby nie, bo to nie wróży sukcesu. Nikogo nie wyręczaj ani nie narzucaj mu swoich zwyczajów. Możesz oczywiście służyć radą jako bardziej doświadczony kolega, ale nie przesadzaj z prowadzeniem za rękę. Na tym szczeblu zrobiłeś już swoje, teraz daj wykazać się innym.

Nie daj się natomiast zwieść swojej pewności siebie. Awans daje Ci poczucie bycia ekspertem w danej dziedzinie – i pewnie to prawda, lecz nie w obszarze zarządzania zespołem. Na tym polu jesteś nowicjuszem i dopiero z biegiem czasu nabierzesz odpowiednich kompetencji i wprawy jako menadżer. Można powiedzieć, że zaczynasz budować swoją pozycję zawodową od nowa, musisz zatem pogodzić się z faktem, że nie jesteś już mistrzem swoim fachu, a Twoją dotychczasową pracę będzie wykonywać ktoś inny.

Młody menedżer w działaniu

Skoro wiesz już, z czym wiąże się Twoja nowa funkcja w firmie, wykonaj pierwszy krok: dobrze poznaj swój zespół. Zastanów się:

·         jakie cele chcesz osiągnąć,

·         w jaki sposób (jakimi metodami),

·         oraz kogo potrzebujesz do konkretnych zadań przybliżających Cię do sukcesu.

 

A co potem? O tym opowiemy w kolejnym artykule. Powodzenia na nowym etapie Twojej kariery!

Dobry menedżer – to znaczy?

Zachęcam
do kontaktu