Menedżer nie popełnia błędów

Jakie jest Twoje pierwsze skojarzenie z menedżerem? Garnitur, dopasowana koszula, zadbany zarost. Zawsze dobrze przygotowany, encyklopedia wiedzy związanej z zarządzaniem. Osoba, która nigdy nie popełnia błędów. A kobieta-menedżerka? Garsonka, ołówkowa spódnica, spięte lub rozpuszczone włosy. Osoba, która oprócz umiejętności i wiedzy, obala stereotypy. 

menedżer

Wciąż dążymy do perfekcji. Od postawy, przez gesty, po komunikację. Chcemy być ekspertami w swojej dziedzinie. Z tego powodu bierzemy udział w szkoleniach, czytamy, uzupełniamy wiedzę, uczęszczając na wartościowe konferencje branżowe. Gonimy za perfekcjonizmem, zapominając o sobie i swoich potrzebach. I nagle przychodzi moment, w którym zderzamy się z rzeczywistością. Dochodzą do nas pierwsze plotki krążące wśród podwładnych: „z nim się nie da dogadać”, „dostał awans po znajomości”, „nie potrafi zarządzać”.

Idealny świat i przeświadczenie o byciu najlepszym zaczyna się kruszyć. „Jak oni mogą mówić, że się na czymś nie znam?! Pracowałem na to całe lata! Awansowałem, ponieważ na to zasłużyłem!”. Do kogo wtedy zwrócić się o pomoc, żeby nie okazać słabości (która de facto jest tylko przeświadczeniem w naszej głowie)? Pierwszym i najważniejszym elementem zmian to akceptacja powstałej sytuacji. To całkiem normalne zjawisko, które dotyczy niejednego menedżera. Nie staraj się ukrywać lub wyciszać problemów. Pewnie znane jest Ci określenie „samotność na szczycie”. Nie pojawiło się bez powodu. Zobacz, jak zmienia się Twoje otoczenie na każdym kolejnym szczeblu kariery zawodowej. Im szybciej uświadomisz sobie ten stan, tym łatwiej Ci będzie, gdy osiągniesz swój cel. 

Do codziennych zadań menedżera należy podejmowanie decyzji, planowanie, ale także motywowanie innych i kontrolowanie ich pracy. I najczęściej obowiązki wobec podwładnych czy te zlecone przez szefa, są realizowane bez zarzutów. Natomiast te związane z poczuciem własnej wartości, wciąż spychane są na dalszy plan. Należy pamiętać, że stanowisko menedżerskie to nie tylko wyróżnienie, ale cała lista nowych zadań do wykonania. Może się okazać, że nie byliśmy na nie gotowi, a nasze wyobrażenie o awansie mija się z rzeczywistością. Drugim i niezwykle ważnym krokiem do osiągnięcia sukcesu zawodowego na stanowisku menedżerskim jest praca z doradcą biznesowym. I nie traktuj tego jako osobistej porażki. Wiele osób na stanowiskach zarządczych korzysta z podobnej formy pomocy, dzięki czemu tak dobrze sobie radzą.

W sukcesie nie musisz być sam. Nawet nie powinieneś. Przyznanie się do błędu to siła, nie słabość.

Szukasz wsparcia w swojej karierze zawodowej? Skontaktuj się z nami!

Menedżer a kompetencje miękkie Chcesz zwiększyć skuteczność sprzedaży o 10-20-30%?

Zachęcam
do kontaktu