Uznanie – silna potrzeba wewnętrzna

Uznanie stanowi bardzo silny bodziec motywacyjny, zwłaszcza gdy osiągnęliśmy już wysoki poziom finansowy i pieniądze zeszły na dalszy plan. Ma także działanie stymulujące, mające wpływ na poczucie przydatności pracownika względem organizacji. Może być wyrażane w sposób materialny lub niematerialny – i na tym drugim postanowiłem się skupić w niniejszym wpisie.

Myślę, że zbyt mało w naszej kulturze mówi się o docenianiu drugiego człowieka za jego wkład w sprawy firmy, talenty, innowacyjne pomysły. Często wykonywane przez pracowników zadania traktowane są jako „część etatu” – pracę, którą powinien wykonać, ponieważ jest u nas zatrudniony. Nic bardziej mylnego. Prędzej czy później zapał mija i nawet prestiż rynkowy firmy nie wystarczy, jeżeli pracownicy nie będą mieli poczucia uznania.

uznanie

Czym jest uznanie?

Uznanie to drobne gesty, docenianie za wykonaną pracę – nawet tą związaną z bieżącymi zadaniami. To zapewnienie pracowników, że to, co robią ma sens i jest ważne w kontekście całej organizacji. Tym samym zwiększamy poczucie przynależności do przedsiębiorstwa, a także sprawiamy, że czują się bezpieczni na swoich stanowiskach i chętniej realizują trudniejsze zadania.

Jeżeli wartością nadrzędną managera jest budowanie i utrzymywanie dobrych relacji z personelem, a przede wszystkim uznanie dla swoich ludzi, zauważysz że:

  • dba o pracowników, zna i rozwiązuje bieżące problemy,
  • często zadaje pytania, czy wszystko w porządku, weryfikuje, czy pracownicy nie potrzebują wsparcia/pomocy, interesuje się ich sprawami,
  • jest empatyczny i wyrozumiały – ma świadomość, że każdy może mieć słabszy dzień,
  • ufa swoim pracownikom i wierzy, że mają dobre intencje – tym samym zwiększa odpowiedzialność kadry za wykonywane zadania oraz osiągane wyniki.

Zauważ, że z reguły ludziom łatwiej jest wymienić ich słabe strony, aniżeli mocne. Pomóżmy im w tym. Pokażmy, że widzimy i doceniamy. Dzięki temu nie tylko będą bardziej zaangażowani i wydajni, ale także chętni do dalszego rozwoju.

Uznanie z psychologicznego punktu widzenia

Docenianie pracowników ma zdecydowanie duży wpływ na obniżenie poczucia zagrożenia, stresu czy niepewności. Kiedy mają pewność, że są w organizacji potrzebni, a ich praca zyskuje uznanie, stają się bardziej kreatywni, ponieważ nie muszą walczyć o swoją pozycję. Nie skupiają się na przetrwaniu – priorytetem staje się osiąganie celów przedsiębiorstwa, poprzez jednoczesne zaspokajanie osobistych potrzeb zawodowo-ambicjonalnych. W efekcie pojawia się otwartość i partnerstwo.

Jedną z ważniejszych funkcji doceniania jest zwiększenie wiarygodności szefa w oczach pracowników. Jeżeli przełożony daje znać, że widzi efekty ich pracy, poświęca czas na zapoznanie się z projektem, dzieli się cennymi uwagami, tym samym staje się dla nich autorytetem. Jeśli tego brakuje, może dojść do sytuacji, w której szef stanie się mało wiarygodny, a w konsekwencji straci zaufanie oraz szacunek przełożonych.

uznanie

W jaki sposób doceniać pracowników?

Warto mieć świadomość, że w pewnym momencie pieniądze przestają mieć fundamentalne znaczenie, dlatego premie finansowe mogą nie wystarczyć. Ludzie lubią czuć się ważni, potrzebni. Możesz ich o tym zapewniać, stosując komunikaty jak poniżej:

– „dziękuję, że realizujesz zadania w terminie, to ważne w kontekście dobrej współpracy z naszymi klientami”,

– „doceniam, że odbierasz każdy mój telefon, traktuje Cię jak partnera”,

– „zdecydowanie cenię Twoje poczucie odpowiedzialności”,

–  „zadania przez Ciebie wykonywane są ważną częścią projektu”.

Te wbrew pozorom proste komunikaty znacznie wpływają na poprawienie relacji wewnątrz organizacji, a także na poczucie uznania pracowników. Zachęcam do wprowadzenia tego rodzaju dobrych nawyków w organizacji oraz obserwowania, jak pozytywny wpływ na ludzi mają podobne czyny i gesty.

Dlaczego warto słuchać pracowników? Pułapka perfekcjonizmu

Zachęcam
do kontaktu