Proces budowania zaufania

Wiele mówi się o zaufaniu w biznesie, ale jak to zrobić, kiedy tak często ludzie myślą tylko o swoim interesie? Z jednej strony pewnie tak trochę jest. Ale z drugiej – jeśli dbamy o siebie wzajemnie, obawy pojawiają się znacznie rzadziej, a ich miejsce zajmuje zaufanie.

I co do zasady wiemy, jak postępować, komunikować się z drugim człowiekiem oraz budować relacje. A mimo to zdarza się, że popełniamy błędy, których skutki często odczuwamy jeszcze długo po zaistniałej sytuacji. Warto pamiętać, że zaufanie trudno zdobyć, a bardzo łatwo stracić.

zaufanie w biznesie

Jako manager pewnie wiesz, co buduje zaufanie w zespole. To między innymi traktowanie współpracowników z należytym szacunkiem, uważne słuchanie, wierzenie w ich kompetencje oraz umiejętności. Te elementy zarządzania z wykorzystaniem kompetencji miękkich znacznie skracają dystans i sprawiają, że łatwiej jest się dogadać, a tym samym – zaufać. Jakie jeszcze przykłady przychodzą Ci do głowy?

Myślę, że akceptacja zasługuje na miano jednej z ważniejszych rzeczy w procesie budowania zaufania. Jeżeli jest na nią przestrzeń, współpracownicy odczuwają większy komfort pracy. Chętniej się otwierają, dzielą pomysłami. Wiedzą, że mają prawo do własnej opinii. Natomiast ustalanie jasno określonych celów sprawia, że pracownicy czują się zjednoczeni i chętni do podejmowania nowych wyzwań. Mają pogląd, co ich czeka w niedalekiej przyszłości, do czego dążą, mają poczucie sensu pracy i stabilizacji, co w ostatnich latach wcale nie jest takie nieoczywiste. Dbając o komfort psychiczny pracowników, poza zaufaniem, budujemy również ich lojalność wobec organizacji.

Motto mojej firmy brzmi: „bo wszystko zaczyna się i kończy na ludziach”, ponieważ to oni stanowią najważniejsze ogniwo organizacji – niezależnie od tego, jakie stanowisko zajmują. To jednostki budują grupy, natomiast silny zespół osoby, które wzajemnie sobie ufają.

proces budowania zaufania

Proces budowania zaufania można zamknąć w kilku kluczowych punktach:

  1. Miej otwarty umysł – wiedz, że za każdym człowiekiem stoi jakaś historia, bagaż doświadczeń, własne przekonania i wartości.
  2. Miej dobre intencje – jeżeli do współpracowników podejdziesz z założeniem „chcę dla Ciebie dobrze”, otrzymasz w zamian to samo.
  3. Bądź konsekwentny – pracownicy oraz współpracownicy potrzebują liderów, osób godnych zaufania, autorytetów. Zdobędziesz te tytuły wtedy, kiedy ludzie poczują się przy Tobie bezpiecznie, będą mieli poczucie, że wiesz, co robisz i że…można Ci zaufać.
  4. Rozmawiaj – dziel się feedbackiem, zbieraj opinie, nie oceniaj, a szybko zobaczysz, jak świetny efekt to przyniesie. Ludzie lubią czuć się zaopiekowani i wysłuchani. Lubią mieć możliwość przedstawiania swoje punktu widzenia – czują się wtedy ważni, a Ty zyskujesz nowe informacje.
  5. Dbaj o dobrą atmosferę – szukaj rozwiązań zamiast dawać upust emocjom. W biznesie sytuacje kryzysowe to norma.
  6. Doceniaj – pracownicy oraz współpracownicy lubią być doceniani – nawet jeżeli tylko potwierdzamy ich umiejętności, których są świadomi. Ten miły gest czy pochlebne słowo nierzadko mają wpływ na kluczowe decyzje – miałeś okazję kiedyś się o tym przekonać?

Gdybym miał podsumować zaufanie jednym słowem, byłaby to intencja. Jeżeli jest dobra, ludzie chętniej będą się przed nami otwierać, szybciej zrealizujemy cele czy zjednoczymy ludzi, których wiedza, doświadczenie, kompetencje i umiejętności zawsze stanowią największą przewagę konkurencyjną.

Zachęcam do wzięcia udziału w warsztatach dotyczących współpracy, postaw i wartości. Skontaktuj się ze mną przez formularz znajdujący się poniżej i przedstaw zakres problemów i potrzeb przedsiębiorstwa, żebym mógł indywidualnie dopasować harmonogram szkolenia.

Co zrobić, żeby pracownikom było lepiej? 5 kroków budowania kultury organizacyjnej

Zachęcam
do kontaktu