Presja otoczenia – jak sobie z nią radzić?

Każdy od czasu do czasu doświadcza presji w miejscu pracy. Może to być przytłaczające i pochłaniać naszą energię emocjonalną. Pomimo wszechobecności presji (w domu równie często się pojawia), istnieją pewne kroki, które możemy podjąć, aby skutecznie nią zarządzać.

Na dobry początek można cofnąć się o krok i nauczyć obiektywnego patrzenia na presję. Pozwala nam to rozpoznać, kiedy staje się to zbyt trudne i wprowadzić zmiany, żebyśmy mogli skupić się na naszych zadaniach bez utraty produktywności czy entuzjazmu. Jeżeli jesteśmy w roli szefów, możemy również stworzyć środowisko organizacyjne koncentrujące się na wydajności i kreatywności, w przeciwieństwie do ścisłych celów zarządzania czasem i sztywnej struktury. Wreszcie, angażując ludzi w procesy decyzyjne, zachęcać do współpracy i lepszych umiejętności rozwiązywania problemów – kluczowych atrybutów zmniejszania presji marnotrawstwa w miejscu pracy.

presja otoczenia

Skąd się bierze presja?

Presja może pochodzić z wielu miejsc – od Ciebie samego, od oczekiwań innych lub od stresorów codziennego życia. Ale to nie musi być potężna siła. Dzięki kilku uważnym strategiom i ustrukturyzowanemu podejściu do radzenia sobie z presją możemy znaleźć sposoby na zmniejszenie wszechobecnego stresu, a w konsekwencji ułatwienia sobie życia. Zacznijmy od wyznaczania wyraźnych granic i poświęcania czasu dla siebie po stosowanie zdrowszych strategii organizacyjnych i inicjowanie znaczących rozmów z ludźmi znajdującymi się w najbliższym otoczeniu. Istnieje bowiem wiele taktyk, które możesz zastosować, aby poradzić sobie z presją w miejscu pracy lub poza nim i te zostały omówione w niniejszym opracowaniu.

Wszechobecna presja może być wyzwaniem. Ciągle oczekiwania, prośby, naciski, cele, targety, deadline’y – wszystko to sprawia, że zaczynamy gubić swoją pewność siebie i nierzadko na siłę próbujemy sprostać wyzwaniom innych, zapominając o sobie, swoich potrzebach i dobru. Chcemy być najlepszymi pracownikami, rodzicami, szefami, kolegami. Stawiamy innych ponad siebie – to wywołuje największą presję.

Jak radzić sobie z presją na co dzień?

Coś, co na pewno możesz zrobić zdefiniować swoje priorytety. Zastanów się, co jest dla Ciebie naprawdę ważne i czego oczekujesz od siebie. Ustal realne cele i skoncentruj się głównie na nich. Wybierz te obszary życia, które są dla Ciebie najważniejsze i skup się na nich, pozostawiając mniej istotne rzeczy na drugim planie.

Utrzymuj zdrowy bilans między pracą a życiem osobistym, ponieważ w dzisiejszym świecie szczególnie trudno jest znaleźć równowagę między pracą a życiem prywatnym. Dlatego sam zapewnij sobie czas na odpoczynek, relaks, aktywność fizyczną, spędzanie czasu z rodziną i przyjaciółmi. Wykonując różnorodne czynności poza pracą, zyskujesz perspektywę i odprężenie, co pomaga w radzeniu sobie z presją, złapaniem dystansu oraz daje czas na przemyślenia. Zadbaj o swoją osobę. Przyjmij zdrowe nawyki, takie jak odpowiednia dieta czy wystarczająca ilość snu. Upewnij się, że masz czas dla siebie, a presja otoczenia nie wpływa na Ciebie negatywnie.

W naszym dzisiejszym zabieganym życiu ilość stresu i obowiązków może być przytłaczająca, dlatego zachęcam do zapoznania się z technikami radzenia sobie ze stresem, takimi jak medytacja, głębokie oddychanie, joga czy aromaterapia. Te stosunkowo proste metody łagodzą napięcia i zwiększają odporność psychiczną.

presja otoczenia

A przede wszystkim nie bój się prosić o wsparcie i dziel się swoimi uczuciami z bliskimi osobami. Możesz również skorzystać z grup wsparcia lub poradnictwa, gdzie będziesz mógł porozmawiać z innymi osobami doświadczającymi presji otoczenia. To pozwala zrozumieć, skąd się to bierze w i którym momencie przekroczone zostają granice między „zwykłymi” oczekiwaniami (jak na przykład osiągnięcie realnego celu sprzedażowego) a zaczynamy być poddawani presji (więcej i więcej, gdy cele zaczynają odbiegać daleko od przyjętych norm).

Skuteczne zarządzanie czasem również może pomóc w redukcji presji. Twórz dla siebie realistyczne harmonogramy, określ priorytety i deleguj zadania, jeśli to możliwe. Planowanie zdecydowanie wpływa na lepszą organizację pracy i zmniejsza poczucie przeciążenia – dzięki temu rzadziej będziesz zaskoczony i częściej przygotowany na różne ewentualności.

Staraj się też skupiać na pozytywnych aspektach i rozwiązaniach. Ćwicz wdzięczność i szukaj rzeczy, za które jesteś wdzięczny. Pozytywne myślenie znacznie obniża poczucia presji i pozwala utrzymać optymistyczne podejście do codzienności.

Każdy radzi sobie z presją w sposób indywidualny, dlatego znajdź własne strategie, najlepiej pasujące do Ciebie i Twoich potrzeb. Jeśli presja staje się przytłaczająca lub odczuwasz trudności w radzeniu sobie, warto skonsultować się z profesjonalistą, takim jak psycholog czy coach, którzy udzielą Ci dodatkowej pomocy i wsparcia, a przede wszystkim spojrzą na sprawę z zewnątrz i obiektywnie podejdą do tematu, przedstawiając sensowne rozwiązanie.

Co zrobić, żeby pracownicy dbali o firmę tak samo, jak my? Proces skalowania biznesu

Zachęcam
do kontaktu