Jaki efekt chcesz osiągnąć?

Każdy projekt musimy zacząć od wyznaczenia celów – bez nich będziemy jedynie działać na oślep, nie wiedząc, czego właściwie możemy się spodziewać. Kiedy zadasz sobie pytanie, jaki efekt chcesz osiągnąć, możesz zidentyfikować zadania, których wykonanie jest niezbędne do jego realizacji. Wiedząc, do czego dążysz, będziesz mógł skuteczniej i bardziej zdecydowanie zarządzać swoim zespołem.

Organizacja czasu pracy zespołu

Dobra organizacja czasu pracy całego teamu to podstawa każdego przedsięwzięcia. Choć istnieje więcej niż jedna technika, by skoordynować działania wszystkich pracowników, skupmy się na ogólnych założeniach zarządzania czasem. Pierwszy etap tego procesu już wykonałeś – wyznaczyłeś cele i zadania prowadzące do ich realizacji. Następnie warto skupić się na planowaniu, czyli przewidywaniu, ile zajmą poszczególne etapy. Dobrze rozplanowane taski uwzględniają nieprzewidziane wydarzenia i dodatkowy czas z nich wynikający. Lepiej założyć maksymalny termin wykonania i oddania projektu i złożyć go wcześniej, niż przesuwać datę w nieskończoność.

Wiedząc już, ile czasu potrzebujecie na poszczególne zadania, kolejnym etapem jest podjęcie decyzji o sposobie ich realizacji, czyli ustalić kto, co i w jaki sposób zrobi oraz co będzie efektem danego działania. Później pozostaje już tylko stworzenie dostępnego dla wszystkich członków zespołu harmonogramu, z kolejnością tasków i datami ich wykonania.

Przechodzimy teraz do najważniejszego etapu, czyli monitorowania osiąganych celów. Nie każdy manager chce robić to osobiście, dlatego w zamian może wyznaczyć osoby odpowiedzialne za to zadanie lub ustalić formę raportowania realizacji prac. To, w jaki sposób czuwa nad kontrolą projektu, również świadczy o charakterze przywódcy.

Jeśli chcesz konkretnych efektów, jasno komunikuj, czego oczekujesz

Pamiętaj, że osoby, którymi zarządzasz to też ludzie. Nie oczekuj, że będą się domyślać czego od nich oczekujesz. Jeśli masz konkretną wizję efektów ich działań ­– przedstaw im ją. Mów jasno i wyraźnie, czego od nich wymagasz. W przeciwnej sytuacji, realizacja projektu poniesie za sobą wiele rozczarowań, nerwów i zmarnowanego na wprowadzanie poprawek czasu.

Co zrobić, żeby pracownicy chcieli sami pracować i angażować się w sprawy organizacji

Motywowanie pracowników to jedna z ważniejszych ról managerskich. Od tego zależy poziom ich zaangażowania i chęci do pracy. Tylko Ty możesz sprawić, by mieli ochotę realizować powierzone im zadania, a nawet wychodzili z własną inicjatywą. Kluczem do tego jest nie tylko stworzenie zgranego zespołu, a przede wszystkim pokazanie siebie jako wspierającego, angażującego się lidera. Szefa, który zamiast jedynie wytykać błędy, będzie dociekał, skąd się wzięły i starał się pomagać w rozwiązywaniu ich przyczyn.

Zadowolenie pracownika wpływa na jego wydajność i ogólne podejście do pracy. Od czego ono  zależy? Człowiek potrzebuje czuć się zrozumiany i doceniony, musi wiedzieć że może się rozwijać, a jego praca ma sens.

Jak działać na efekt?

Kilka prostych reguł pozwoli Ci nauczyć się dobrego nawyku, jakim jest działanie na efekt.

  1. Ustal cel działania.
  2. Określ zasoby i narzędzia.
  3. Ustal, czy masz odpowiednią liczbę pracowników.
  4. Osadź wykonanie zadań w czasie.
  5. Zaplanuj działania.
  6. Przygotuj instrukcję/check-listę/regulamin.
  7. Zastanów się, jakie są szanse, a jakie zagrożenia powodzenia projektu.
  8. Rozpocznij działania.
  9. Regularnie weryfikuj efekty poszczególnych zadań.
  10. Dziel się feedbackiem ze swoim zespołem.
  11. Osiągaj założone cele!

W ten sposób nie tylko myślisz globalnie, ale też wizualizujesz sobie, jak chcesz, żeby wyglądała przyszłość. Dzięki temu łatwiej Ci jest działać i chętniej wykonujesz zadania, ponieważ wiesz, jakie profity pojawią się w niedalekiej przyszłości za dzisiejszy trud i zaangażowanie. Każdy kolejny osiągnięty cel motywuje bardziej do wykonywania coraz bardziej wymagających, ale i przynoszących znaczne zyski zadań.

Przykład idzie z góry Definicja samodzielności

Zachęcam
do kontaktu