Dlaczego warto słuchać pracowników?

Słyszysz czy słuchasz? W firmie codziennie wydarza się multum sytuacji, a znaczna część z nich dotyczy relacji interpersonalnych w zespole. Uważne słuchanie należy do jednej z bardziej porządnych kompetencji managerskich i jest niezwykle istotne w kontekście budowania silnego oraz lojalnego zespołu. Zgadzasz się z tą tezą?

Bariery komunikacyjne

Niesłuchanie drugiej strony rozmowy jest najczęstszą barierą komunikacyjną i prowadzi do nieporozumień i niedomówień. Wynika to z tego, że odbiorca, zamiast skupiać się na przekazywanej informacji, wciąż zakłóca trwający proces. Wtrąca swoje zdanie, domyśla się lub porównuje, zaczyna przedstawiać swój punkt widzenia, słucha wybiórczo, filtrując dane lub zupełnie zmienia temat, dając tym samym do zrozumienia, że ten konkretny nie jest dla niego ważny.

Istnieje jednak skuteczny sposób, jak przełamać barierę komunikacyjną. Oczywiście istotne są chęci obu stron konwersacji, niemniej skuteczne słuchanie można zamknąć w pewnych schematach działania, do których należą:

  • aktywne słuchanie, czyli interakcja podczas rozmowy, zadawanie trafnych pytań, udzielanie konkretnych odpowiedzi,
  • słuchanie otwarte, czyli wypowiedzenie swojej kwestii dopiero po zakończeniu monologu naszego rozmówcy,
  • słuchanie empatyczne, polegające na wczuwaniu się w zaistniałą sytuację,
  • słuchanie świadome, które dotyczy jednoczesnego słuchania oraz analizowania wypowiedzi na podstawie naszego doświadczenia, wiedzy i obserwacji.
aktywne słuchanie

Dlaczego warto słuchać?

Niezależnie, czy mówimy o relacjach biznesowych – negocjacjach, ważnych rozmowach, rekrutacji – czy osobistych, słuchanie sprawia, że nasz rozmówca czuje się doceniony. Jeśli chcesz zyskać zaufanie czy uznanie, słuchaj uważnie swoich pracowników i współpracowników – na pewno to docenią, a tym samym staną się bardziej lojalni i chętni do omawiania z Tobą najważniejszych kwestii, ponieważ będą mieli poczucie partnerstwa.

Poza tym, co równie istotne, słuchając prawdopodobnie dowiesz się o sprawach, o których wcześniej mogłeś nie wiedzieć – pracownicy nie zawsze chcą się dzielić wszystkimi problemami, zwłaszcza, gdy dotyczą kryzysów lub sytuacji, do których sami dopuścili, na przykład nie zrealizowali targetu czy też doprowadzili do konfliktu z klientem. Można więc uznać, że słuchanie niweluje błędy i przyspiesza rozwiązywanie problemów.

Zarówno klienci, jak i pracownicy czy współpracownicy – każda z tych osób poczuje się dla Ciebie ważna, kiedy rzeczywiście będziesz uważnie ich słuchać.

Poznaj kilka zasad efektywnego słuchania

Słuchanie sprawia, że lepiej rozumiesz drugiego człowieka – jego problemy, intencje, zachowanie. Dzięki temu, jako manager, możesz mieć pozytywny wpływ na swoich pracowników. Wiesz, z czym się mierzą, dlaczego postępują w określony sposób, co jest dla nich ważne i stanowi bodziec motywacyjny oraz jakimi wartościami kierują się w życiu.

Jeśli mówimy o zasadach efektywnego słuchania, jest kilka elementów, które warto wprowadzić jako nawyk podczas ważnych rozmów, tj.:

  • wejdź w buty rozmówcy – poznaj jego świat, spójrz z jego perspektywy,
  • okaż prawdziwe zainteresowanie – wyczuje, jeśli będziesz udawał,
  • poczekaj, aż dokończy swoją wypowiedź,
  • nie oceniaj i nie wyciągaj wniosków na wyrost,
  • potwierdzaj, że dobrze się rozumiecie, dopytuj,
  • nie okazuj emocji, nawet jeżeli usłyszysz na swój temat słowa krytyki lub dezaprobaty,
  • dopytuj, jeśli nie jesteś pewien, co usłyszałeś.

Tych kilka punktów sprawi, że komunikacja będzie lekka i przyjemna, a co ważne, unikniesz nieporozumień w zespole. A ponadto słuchając z uwagą i otwartością odkryjesz nowe fakty, dowiesz się, co się dzieje w najbliższym i dalszym otoczeniu – zapewne w ogólnym rozrachunku wiele zyskasz.

Trudne negocjacje, łatwy proces Uznanie – silna potrzeba wewnętrzna

Zachęcam
do kontaktu