Co zrobić, żeby pracownikom było lepiej?

Każda organizacja to grupa ludzi dzieląca i wymieniająca się kompetencjami, umiejętnościami, doświadczeniem i wiedzą. Co warte podkreślenia już na wstępnie – wszyscy indywidualnie wykonują zadania ważne, istotne z punktu widzenia rozwoju organizacji. Nie ma bardziej lub mniej ważnych czynności.

Nie bez powodu od tego wątku rozpocząłem artykuł, ponieważ w większych firmach stosunkowo częstym zjawiskiem jest spadek zaangażowania, brak poczucia dalszego sensu pracy czy brak wiary, że to, co robimy, jest potrzebne. Nic bardziej mylnego. Z psychologicznego punktu widzenia nasze odczucia zmieniają się w czasie, co jest zupełnie naturalne, ponieważ gdy przychodzimy do nowej organizacji, wszyscy zwracają na nas uwagę. Szef częściej kontroluje, pracownicy chętniej służą pomocą, przez co czujemy się zaopiekowani, ważni i potrzebni. Jednak po miesiącach czy latach pracy, jesteśmy coraz bardziej zdani na siebie. Oczywiście rolą managera czy pracodawcy jest dbanie o nasze dobre samopoczucie i motywację, jednak to po stronie pracownika jest wykonywanie zadań zgodnie z planem, osiąganie celów czy wykazywanie się zainteresowaniem organizacją.

dobra współpraca

Korzyści z dbania o relacje interpersonalne są obopólne. Biorąc jednak pod uwagę ogromną ilość czynników zmiennych, występujących w mijających miesiącach pracy, trzeba liczyć się z tym, że po czasie będzie inaczej – również pod względem ogólnej atmosfery w teamie. Jak więc utrzymać wysoki poziom zaangażowania, chęci do pracy i poczucia sensu z wykonywanych obowiązków?

Pełnienie funkcji managerskiej jest wyjątkowo wymagające. Poza myśleniem strategicznym i holistycznym, do zadań managera należy dbanie o dobry humor pracowników. Jakkolwiek kolokwialnie to nie brzmi, „szef” jest tą osobą, do której pracownicy zwykli mieć najwięcej uwag i do której jednocześnie mają największy respekt. Na szczęście nie ma problemu bez rozwiązania i dla tej sytuacji są dostępne złote rady, którymi chętnie się podzielę.

Co zrobić, żeby pracownikom pracowało się lepiej?

Wsparcie, wsparcie, wsparcie – tego najczęściej oczekują najbardziej. Zwłaszcza w chwili kryzysu lub niepewności. Jeżeli mogą się do Ciebie zwrócić z każdym problemem, bez poczucia winy czy strachu przed oceną/naganą, będą to robić, a Ty jako manager, będziesz miał zawsze rękę na pulsie. Dzięki temu zawsze dokładnie wiedząc, co dzieje się w organizacji. To też ważny wątek, ponieważ czasem dochodzi do sytuacji „My i on” , do której lepiej nie dopuszczać. Zachęcam do wrócenia do artykułu na ten temat, znajdującego się na moim blogu.

Drugim elementem wartym uwagi, jest dbanie o odpowiednie narzędzia pracy. Nawet najlepszy specjalista nie osiągnie wyników bez niezbędnych do wykonania danej czynności przyrządów. Wątek ten można również połączyć z realizowaniem swoich zawodowych pasji poprzez pracę na rzecz organizacji. Dla zobrazowania przykładu – gdy handlowiec, który lubi jeździć samochodem, zostanie doceniony i firma zakupi dla niego komfortowy i bezpieczny pojazd, z większym prawdopodobieństwem zrealizuje target – nawet z nawiązką – bowiem inwestycja w pracownika to inwestycja w organizację.

benefity pozapłacowe

Poza podstawowymi elementami, ważne są benefity – zarówno płacowe, jak i pozapłacowe, a najlepiej, jeśli są dostosowane do indywidualnych potrzeb pracowniczych. Jeżeli je wybadasz i zaproponujesz danej osobie, że jeżeli osiągnie dany cel, otrzyma dokładnie to, czego potrzebuje, znajdzie sposób na rozwiązanie nawet nierozwiązywalnych problemów. Sposób myślenia potrafi się zmienić, kiedy widzimy realną korzyść z naszej pracy – nawet kiedy w danej chwili wymaga od nas więcej zaangażowania.

Pracownicy to serce organizacji. Pamiętaj, że bez nich Twoja firma nie mogłaby istnieć.

Zachęcam do szkoleń z zakresu rozwoju kompetencji miękkich, managerskich, postaw czy wartości. Zgłoś chęć udziału w warsztatach indywidualnych lub organizowanych dla całego zespołu poprzez formularz znajdujący się poniżej.

Rozwijaj odporność psychiczną Proces budowania zaufania

Zachęcam
do kontaktu