Wystąpienie publiczne – niektórzy na sama myśl odczuwają wielki strach, a ich ciało z każdej możliwej strony krzyczy NIE! Brak komfortu, nerwy i poczucie „ja się do tego nie nadaje”. Tak naprawdę nie jest to niczym dziwnym czy rzadkim w swym występowaniu. Większość osób, które znasz z pewnością odpowiedziałoby podobnie, ponieważ to taki naturalny mechanizm i zanim zdążymy zagłębić temat samego wystąpienia strach nas paraliżuje. Zdarza się jednak, że nie możemy tak łatwo odmówić lub sami chcemy się z tym najzwyczajniej zmierzyć.

Wyobraź sobie, że w Twojej pracy organizowany jest event dotyczący promocji firmy i przedstawienia nowej oferty dla kontrahentów. Twoim zadaniem jest poprowadzenie tego spotkania i zaprezentowania ważnych dla Twojej firmy oraz jej klientów, nowości. W pierwszym momencie myślisz ale dlaczego ja to nie moja bajka ja nie chce nie nadaje się może ktoś inny zrobi to lepiej i wiele innych obronnych argumentów.  Popatrz jeszcze raz na te sytuacje i pomysł ze jest to dla Ciebie zadanie do wykonania i po prostu je wykonasz a nie towarzyszy  temu lek czy  stres a uczucie wyzwania. Ok. Brzmi super. A teraz jak to zrobić. Jest mnóstwo porad i sposobów jednak ja przedstawię Wam swoją zasadę. Musisz odpowiedzieć sobie na 2 podstawowe pytania:

1. Po co mam to zrobić ale w rozumieniu samego siebie. Znajdź powód który dotyczy tylko ciebie.  „Mogę się sprawdzić” „To ułatwi mi kolejne wyzwania” „Mogę się rozwijać„.

2. Z czym chcesz zostawić słuchaczy po Twoim wystąpieniu? Co chcesz im przekazać.  Z czym mają zostać po spotkaniu. Co mają wiedzieć, co mają myśleć. Np: „Chcę, by widzieli korzyści dla siebie i nasza ofertę jako ważny punkt ich działalności”.

Takie podejście do tematu wystąpień publicznych zupełnie zmieni postrzeganie przez Ciebie tego typu wyzwań. Stanie się czymś w rodzaju doświadczenia, które da Ci wiele ciekawych spostrzeżeń oraz pozwoli poznać samego siebie z zupełnie innej strony. Może okazać się przecież, że to Twój żywioł i sprawia Ci to wiele satysfakcji lub poczujesz się bezpiecznie i komfortowo, kiedy następnym razem na Twojej drodze stanie szyld z napisem „wystąpienie publiczne”.