„Pewność siebie” to jedno z tych haseł, przy których najczęściej się zatrzymujemy. Dopada nas chwila refleksji i wewnętrzny dialog, czy jestem wystarczająco pewny siebie lub co zrobić by poczuć się tak, jakby „pewność siebie” wręcz biła blaskiem, a nasi rozmówcy od razu to widzieli.

Każdy z nas w mniejszym lub większym stopniu gdzieś tam zatraca  takie wewnętrzne poczucie „osiągnę to, co chcę”, „nie ma się co stresować, idę i załatwiam swoje”, „wiem, co zrobić” i tak dalej…

„Pewność siebie, to moje drugie imię”

Takie stwierdzenie określające nas samych, choć może wydawać nam się obce niczym istota spoza naszej planety – jest na wyciągnięcie ręki! Zanim przejdziemy do konkretów, uściślając temat niniejszego wpisu, muszę nadmienić, że często zdarza się tak, że zamiast samych pozytywnych cech opartych na sile, wiedzy i konkretach, pewność siebie potrafi nam kojarzyć się z arogancją, bezczelnością i brakiem skromności. Nie mylmy jednak sytuacji, gdy ktoś swoje rażące zachowanie sam nazywa tym właśnie mianem lub po prostu chamskie zachowanie stawia na równi z pewnością siebie. To zupełnie dwa różne światy!

Jak nabrać tej pewności?

Skąd się to wszystko bierze? Dlaczego jedni TO mają inni nie?

Dziś zaczniemy od wartości, i to one pójdą na pierwszy ogień.

Nazwij swoje wartości

Bez tego ani rusz. Jeśli chcesz mieć poczucie własnej wartości to po prostu musisz je znać. Zadaj sobie pytanie – co jest dla mnie ważne?

Usiądź na chwilę w ciszy i spokoju i poświęć temu chwilę uwagi, bo to prawdziwy fundament Twoich dalszych decyzji.

Nazwij to, co jest dla Ciebie ważne. Zastanów się, czym to właściwie jest dla Ciebie. Zadaj sobie pytanie, czy w życiu postępujesz zgodnie z tymi właśnie wypisanymi przez Ciebie wartościami. To one są dla Ciebie najważniejsze. Zrób z nich swoje motto życiowe, a zobaczysz o ile łatwiej przyjdzie Ci podejmowanie codziennych decyzji, czy dokonywanie wyboru. 

Poczuj to. Jeśli się z tym naprawdę utożsamisz, wprowadzisz do swojego życia istotną rewolucję.

Podsumowując, poczucie własnej wartości bierze się z bliżej określonych i nazwanych przez nas cech. Jeśli wiem co to jest, ustalam pewne zasady, wtedy też wiem, jakie mam wartości i czego oczekuje. A potem, po prostu to realizuję…

Poczucie własnej wartości, to po prostu świadomość swoich wartości. 

Spróbuj uporządkować te wskazówki i wdrożyć w życie przy najbliższej okazji.

Weź kartkę, długopis, znajdź chwilę czasu..i do dzieła! 🙂