Pierwsze pytanie na jakie z marszu powinienem odpowiedzieć:

„Czym jest mentalność managerska”?

Zacznijmy zatem!

Pracę jako manager, bardzo często rozpoczynamy, ponieważ awansowaliśmy (ze względu na swoje osiągnięcia) lub ..zostaliśmy docenieni mając długi czas (staż) pracy. Zaczyna się wielka radość i satysfakcja – ktoś docenił nasze starania!

Taka postać rzeczy jednak, bardzo szybko mija. Nasza radość gdzieś powolutku zaczyna uciekać. Dzieje się tak z kilku powodów. Przede wszystkim zmiana stanowiska pracy to zmiana wielu czynników. Wynagrodzenie, obowiązki, zakres pracy, wymagania..ale i nasza rola w zespole się zmienia. Staliśmy się managerem! Koledzy i koleżanki z pracy zaczynają od nas oczekiwać czegoś zupełnie innego, niż wtedy, kiedy pracowaliśmy na poprzednim stanowisku. Przedstawiciel handlowy, sprzedawca, konsultant czy jakakolwiek inna rola – staje się już przeszłością.

Nie możemy postrzegać pracy innych poprzez własne dotychczasowe osiągnięcia. Wydawałoby się, że jeśli przedstawiciel handlowy ma świetne wyniki i awansuje, to teraz powinien pokazać innym – jak to zrobić. W pewnym sensie tak, ale nie do końca. Najczęstszy błąd to narzucanie własnego stylu pracy. Nie tędy droga. Pozostali pracownicy oczekują teraz od Ciebie wsparcia i pomocy w realizacji zamierzonych celów. Przecież jesteś jednym z nich i doskonale ich rozumiesz.

 

Wspieraj, wspieraj, wspieraj…

Stałeś się autorytetem. Twoja rola znacząca się zmieniła. Pozostali współpracownicy oczekują od Ciebie tego, że pokażesz im jakie mają możliwości. Przedstawisz swego rodzaju model przyszłości, pomożesz nazwać, określić i wyznaczyć indywidualne cele, a także również pokażesz drogę. Ty zawsze powinieneś mieć czas. Jesteś ich wsparciem, dlatego chcą mieć w Tobie swego rodzaju drogowskaz. Ty zarządzasz i tego musisz się nauczyć, na to powinieneś się „przestawić”.

Nie da się ukryć, że od managera chcemy usłyszeć konkrety. Sprecyzowane cele i zadania.

 

Nie myl pojęć

Zdarza się tak, że „potykamy się” przy bardzo prostej (z pozoru) rzeczy. Jakiej? Kiedy zaczynamy wyznaczać cele.

Kiedy manager oczekuje od przedstawiciela handlowego, że w przeciągu miesiąca zrobi obrót x. To już mamy konflikt interesów. Jest to ukryte życzenie, efekt, ale nie CEL!

Należy wskazać drogę, dokładne wytyczne zadań. Następnie w trakcie tej całej zawodowej drogi – upewniać, czy ktoś idzie w dobrą stronę, lub reagować i zmieniać nieco kierunek. To naprawdę zadziała. Należy dopasować styl zarządzania do pziomu świadomości pracoownika. Jednym pokazać drogę, innych utwierdzać w ich działaniu, jeszcze innych…Nie dość, że wydobędziesz potencjał pracowników, dodasz im skrzydeł, dasz świadomość rozwoju i tego, że są doceniani, a także mogą na Ciebie liczyć..to jeszcze sam masz nad wszystkim kontrolę. Na każdym etapie.

Manager realizuje swoje zadania przez pracę swojego zespołu.

To osoba, która nie ma niczego i nikomu udowadniać, ale… zarządzać. Praca z ludźmi, planowanie strategii. Realizacja jednak należy do kogoś innego. Oczywiście pod okiem managera.

Twój zespół to Twoje narzędzie pracy. Nie bierz na siebie za dużo. Bądź mentorem dla swojego zespołu. Ich sukces, to Twój sukces.