Kreatywność w biznesie może być przeszkodą w rozwoju własnej firmy! Brzmi pewnie wręcz kosmicznie, ale przyjrzyjmy się temu nieco bliżej.

Kreatywność, pożądana cecha

Kreatywność sama w sobie jest bezcenną wartością zarówno w życiu codziennym jak i prywatnym. Kojarzy się z wieloma pozytywami, rozwiązaniami, innowacyjnością, pomysłowością, oryginalnością i świetnym efektem. Cały ten zbiór cech jest na wagę złota, jednak zbyt duża dawka tego zestawu w codziennym działaniu zaczyna wręcz przeszkadzać, choć wydawać się to może  z pozoru prawdziwą abstrakcją.

Spójrzmy na to wszystko bardziej z boku i włączmy do tego szczyptę racjonalizacji.

Jest takie powiedzenie „nie samym chlebem żyje człowiek”. Analogicznie możemy powiedzieć „nie samą kreatywnością żyje biznes” i tutaj jesteśmy już bliżej wyjaśnienia całego problemu.

 

Człowiek i jego atuty

Naprawdę mało jest osób, które potrafią łączyć w sobie wszystkie etapy realizacji projektu! Zauważ, że bardzo często cenimy kogoś za poszczególne, konkretne cechy. Świetny mówca, charyzmatyczny lider wcale nie musi być doskonałym marketingowcem. Niejeden lider stoi na czele całego projektu, który musi przypilnować, nadzorować, wspierać i wskazywać najlepszą drogę. Realizacją natomiast zajmuje się jego zespół. Odwracając sytuację, Informatyk z tej grupy jest po prostu najlepszy pod słońcem , znajduje doskonałe rozwiązania, natomiast jeśli musiałby zrobić podsumowanie projektu i stanąć przed wszystkimi…czułby się szalenie niekomfortowo, nie mówiąc już o spełnieniu zadań takiego przemówienia i otwartości dla ewentualnych problemów zespołu.

Wróćmy zatem do kreatywności..

Ta wspaniała cecha u osoby, która lubi wszelkie zadania związane z tworzeniem, wymyślaniem, kreowaniem, dopracowywaniem, zmienianiem, doskonaleniem może być naprawdę przeszkodą. Dlaczego? Ponieważ Kolejny etap realizacji danego zadania będzie już dla niej obowiązkiem, od którego podświadomie będzie uciekać. Projekt w jej głowie jest już zamknięty na etapie pomysłu.  Teraz czas na kolejne nowe wyzwania! Tym samym myśli są już gdzie indziej, a sama realizacja zostaje „zapomniana” i w tym przypadku kreatywność po prostu przeszkadza..

Jeśli masz taką możliwość, przekaż kolejne etapy projektu komuś innemu, a ty zajmij się ta częścią, która jest Ci najbliższa. Wtedy przy odpowiedniej organizacji osiągniesz niesamowite efekty swojej pracy.

Jeśli musisz to w sobie połączyć i przejść przez wszystkie etapy samemu, sprawdź poniższe wskazówki:

POMYSŁ

REALIZACJA

Pamiętaj, że każdy pomysł musi przejść do etapu wykonawczego. Stwórz w swojej głowie pewien schemat. Wymyślam dany projekt, a teraz przechodzę do wszelkich technicznych rzeczy, by móc powiedzieć sobie  „zadanie wykonane”. Jednocześnie stwórz w swojej głowie myśl, że jak tylko skończysz ten etap, zaczniesz nowy. Twoja kreatywność znów będzie miała pole do popisu. To Twoja nagroda, która będzie czekać po wykonaniu całości zadania 🙂

Zatem przystąp do działania! Realizuj sumiennie każdy etap swojej pracy. Po  skończonym procesie twórczym przystąp do zadań technicznych, to one pozwolą Ci dokończyć projekt, dadzą poczucie spokoju i sprawią, że z największą przyjemnością usiądziesz do kolejnych pomysłów.

Nagroda może być również dodatkowa w postaci spotkania ze znajomymi, ulubionego filmu, chwili tylko dla siebie, czasu spędzanego w ulubiony sposób. Cokolwiek, ale zaakcentuj to!

Pamiętaj, że poszczególne role sa zamienne. Im lepiej zorganizowana praca i podział obowiązków, tym lepsze efekty… ! 🙂