Dlaczego ludzie nie biorą odpowiedzialności?

Strach przed oceną, braniem odpowiedzialności, podejmowaniem decyzji, wyrażaniem własnego zdania i brakiem działania… Wszystko to ma związek z tym, jak sami postrzegamy nikogo innego, jak siebie. Wkracza nam tutaj temat związany z poczuciem własnej wartości i tym samym pewnością siebie.

Jeśli sam siebie oceniam źle, to dlaczego inni mają oceniać mnie dobrze?

Sami oceniamy siebie źle, ale szukamy potwierdzenia u innych, że wszystko jest ok. Dlaczego w ogóle oczekujemy, że ktoś miałby nas oceniać, jeśli boimy się oceny. Pozytywna ocena to też ocena…ale zacznijmy od początku!

Wyobraźmy sobie sytuację, że staramy się o pracę. Skrupulatnie przygotowujemy swoje cv, dbamy o odpowiedni wygląd na czas rozmowy kwalifikacyjnej, lecz w czasie samej rekrutacji nie prezentujemy swojego wizerunku opierając się na zdobytym doświadczeniu, sukcesach czy wiedzy. Wspominamy o przebytej ścieżce kariery zawodowej i tyle. Oczekujemy, że to ktoś doceni i dostrzeże w nas potencjał.

Teraz warto zadać sobie pytanie. Dlaczego pracodawca miałby widzieć w nas swojego pracownika, jeśli my sami podczas rozmowy z nim nie widzimy własnych możliwości? On widzi to samo, co Ty mu sam pokazujesz.

 

Lęk przed oceną blokuje nas na wielu płaszczyznach!

Jak można odpowiedzieć na to pytanie w wielkim skrócie?

Ludzie nie biorą odpowiedzialności oraz nie działają, bo boją się oceny.

Lęk przed oceną, o którym pisałem ostatnio, towarzyszy nam w życiu codziennym. Tak naprawdę dotyka nas na wiele różnych sposobów i stawia znak stopu na drodze do szczęścia, spokoju i życia „pełną parą”.

Nie próbuj zlać się z otoczeniem. Poczuj się po prostu sobą.

 

Lęk nas paraliżuje i nie pozwala poznać w pełni zdania innych, czy skonfrontować naszych poglądów. Nie pozwala tez tak w pełni poznać siebie samych. Kiedy czujemy się pewnie, lub jesteśmy otwarci na dyskusje, czy chociażby wysłuchanie wszelkich argumentów (lub zdania podobnego do naszego), kształtujemy na nowo obraz naszej rzeczywistości. Stajemy się bardziej świadomi, pozwalamy sobie zobaczyć więcej. Z każdej rozmowy, z każdej nowej znajomości możemy wynieść cenną naukę i zdobyć nową, inną wiedzę. Tylko, że wtedy musimy być na to otwarci, ponieważ kiedy za plecami stoi lęk przed oceną, nie skupimy się na tym co istotne, a na tym jak nie obnażyć siebie przed kimś i nie dopuścić go do naszego wnętrza.

Jeśli wykonałeś powierzone Ci zadanie w pracy, to jest to Twoje i tylko Twoje. Nie bój się tego. Podpisz się pod nim. Możliwości są dwie, dostaniesz pochwałę (wyrażoną w różny sposób), lub będziesz wiedział co zrobiłeś źle, co musisz poprawić. Za każdym razem będziesz mądrzejszy o dane doświadczenie. Poznasz także lepiej oczekiwania swojego szefa, będziesz sobą i nauczysz się wykorzystywać daną wiedzę.

Sukces ma wielu ojców, porażka jest sierotą. Odpowiedzialność jest Twoja, a dzięki niej także sukces.