Ostatnio pisałem na temat mentalności managerskiej:

http://www.gabryelczyk.eu/blog/mentalnosc-managerska-o-co-chodzi/

To był wstęp do całości cyklu dotyczącego młodych managerów.  Warto powtórzyć zatem jedno z przesłań ostatniego wpisu:

Manager realizuje swoje zadania przez pracę swojego zespołu.

 

O tym warto pamiętać cały czas i mieć na uwadze podczas planowania swojej pracy.  Pozornie prosta zasada, która wymaga przypomnienia.

Przechodzimy teraz do kolejnego punktu, który trzeba sobie zanotować będąc młodym managerem.  Zespół oczekuje od Ciebie jasnej wizji!

WIZJA

Zespół, aby dobrze funkcjonował, musi mieć jasno ustaloną wizję działania firmy. Tego też oczekuje od osoby, która nim zarządza. Klarowność i konkretnie sprecyzowane oczekiwania oraz spójność w funkcjonowaniu organizacji i postrzegania celów ..jest połową sukcesu!

Jeśli pracownicy mają jasno określoną wizję, będą wiedzieli po co wykonują dane zadania, kiedy co i jak powinni robić, jakim sposobem i do czego dążą. Będą wiedzieli w jakim kierunku zmierzać i jest wysoce prawdopodobne, że „wędrówka” wszystkich współpracowników będzie prowadziła podobną trasą, ale co najważniejsze – do tego samego punktu docelowego.

Kiedy jedziesz w nieznaną trasę i wcześniej korzystasz z tradycyjnej mapy lub po drodze z urządzenia GPS, jesteś pewien, że dotrzesz na miejsce. Znasz miejscowości, które będziesz mijał. Przy pomocy odpowiednich aplikacji jesteś w stanie określić nawet wszelkie przeciwności w postaci blokad, wypadków czy kontroli radarowych.

Twoja „jazda” staje się czymś oswojonym, a Ty nie tracisz czasu na zbędne błądzenie, zawracanie, czy zmianę kierunku (oczywiście nie mówimy o wyjątkowych sytuacjach).

 

Twój zespół potrzebuje od Ciebie wsparcia zarówno fizycznego jak i mentalnego. Jasno określonych celów. Precyzyjnie zdefiniowanych zadań, a także Twojej umiejętności zarządzania.

Zacznij zatem od wizji. Stwórz ją razem ze swoim zespołem, opisz, podsumuj i zanotuj. To dobry początek prawdziwego sukcesu całej firmy.